2007-04-27: Czy Ludwik Dorn będzie marszałkiem Sejmu?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 kwietnia 2007

Na pilnie zwołanym posiedzeniu klubu parlamentarnego PiS posłowie uzgodnili, czyją kandydaturę wystawią na miejsce marszałka Sejmu. Konwent Seniorów zapowiedział, że głosowanie w sprawie wyboru marszałka odbędzie się 27 kwietnia.

Na pytanie dziennikarzy o zmianę kandydata PiS Jarosław Kaczyński odpowiedział: "Po prostu Ludwik Dorn dał się namówić". Żaden z posłów PiS nie miał wątpliwości, że to Ludwik Dorn powinien zostać kandydatem na marszałka. Jego kandydaturę Konwentowi Seniorów w Sejmie przedstawił już szef klubu PiS, Marek Kuchciński.

Do porozumienia między Jarosławem Kaczyńskim i Markiem Jurkiem nie doszło. Premier zapowiadał wcześniej, że wręcz zażąda od Jurka, by pozostał na stanowisku marszałka i wrócił do PiS. "Jego miejsce jest w PiS" - mówił wcześniej. Jurek nie przejął się słowami premiera. Twardo obstawał przy swoim i nie zgodził się na powrót.

"Nie wyobrażam sobie, aby Marek Jurek pozostał na stanowisku marszałka Sejmu" - mówił szef Samoobrony Andrzej Lepper. I dodał, że jego partia poprze każdego innego kandydata PiS na marszałka, ale nie Jurka. Także liderzy LPR są przekonani, że obecny marszałek musi odejść ze stanowiska. Bo - zdaniem szefa LPR Romana Giertycha - "trudno sobie wyobrazić, że Jurek wróci do PiS i wszyscy będą udawać, że nic się nie stało".

Natomiast opozycyjna partia Donalda Tuska ma swoją propozycję - chce, by Marka Jurka zastąpił Bronisław Komorowski. "Ten Sejm wymaga sprawnego organizatora" - tłumaczył szef klubu PO Bogdan Zdrojewski.

"Dorn nie jest kandydatem z naszych snów i marzeń, ale go poprzemy" - poinformował w TVN24 Szymon Pawłowski z LPR.

Lewica zaś poprze kandydaturę Bronisława Komorowskiego. "PiS i LPR muszą przestać destabilizować sytuację w Sejmie i w Polsce" - mówił na konferencji prasowej lider SLD Wojciech Olejniczak.

W razie wyboru Dorna na marszałka Sejmu jego stanowisko wicepremiera zajmie Przemysław Gosiewski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]