Przejdź do zawartości

2007-04-26: Tadeusz Mazowiecki odmówił złożenia oświadczenia lustracyjnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 kwietnia 2007
Tadeusz Mazowiecki

Tadeusz Mazowiecki, były premier Polski jednym z pięciu członków kapituły Orła Białego - najwyższego i najstarszego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, nadawanego za zasługi cywilne i wojskowe. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Orła Białego, jej członkowie powoływani są przez prezydenta RP na pięć lat spośród osób, które zostały wcześniej odznaczone.

Osoby powoływane na stanowiska przez prezydenta muszą złożyć oświadczenia lustracyjne. Tadeusz Mazowiecki jak na razie nie poddał się lustracji.

W ubiegłym tygodniu wysłał list do prezydenta. "Zwrócił w nim uwagę, że już kilkakrotnie składał oświadczenie lustracyjne. Nie jest też pewien, czy podlega lustracji, bo nie zajmuje stanowiska urzędniczego. Ustawa lustracyjna budzi liczne kontrowersje i szef czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Bartłomiej Broda {asystent byłego premiera).

"Tadeusz Mazowiecki stracił miejsce w kapitule Orderu Orła Białego. Prezydent nie musi odwoływać takiej osoby, funkcja wygasa z mocy prawa" - stwierdził Maciej Łopiński (minister w Kancelarii Prezydenta).

Członkiem kapituły jest również Bronisław Geremek, który także odmówił złożenia oświadczenia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]