Przejdź do zawartości

2007-04-26: Próby opancerzenia transportera Rosomak

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 kwietnia 2007
Kołowy transporter opancerzony Rosomak

26 kwietnia na poligonie w okolicy Nowej Dęby (podkarpackie) odbyły się próby opancerzenia transportera Rosomak. Na pojeździe zamontowano dodatkowy pancerz metalowo-kompozytowy (izraelskiej firmy Rafael). Próby przesądzą o tym czy pojazd zostanie użyty w Afganistanie. Wyniki dzisiejszego testu będą podane później.

Test polegał na ostrzeliwaniu transportera wyposażonego w dodatkowy pancerz seriami, z odległości 200 metrów, pociskami przeciwpancerno-zapalającymi 14,5 mm. "To bardzo silna amunicja" - stwierdził Eugeniusz Milewski z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia (kierujący próbą)

Transporter odporny jest na pociski broni strzeleckiej (7,62) a jedynie przedni pancerz i przedni pancerz wieży na pociski kaliber 14,5 mm. Nowy pancerz ma zapewnić ochronę przeciw pociskom 14,5 mm na całej powierzchni pojazdu.

Rosomak skonstruowany jest w fińskim przedsiębiorstwie Patria Vehicles Oy pod nazwą AMV (Armoured Modular Vehicle). W grudniu 2002 r. firma wygrała przetarg na dostawę dla Polski kołowych transporterów opancerzonych. Zgodnie z umową produkcja większości zamówionych pojazdów ma odbywać się w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich. Rosomak zbudowany jest w układzie 8x8 (z napędem na wszystkie koła). Rosomak bojowy / Rosomak-1 może przewozić 11 osób (kierowca, dowódca, działonowy i 8 żołnierzy desantu).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]