Przejdź do zawartości

2007-04-25: Puławy: pierwsze wyroki w sprawie eksmisji zakonnic

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 25 kwietnia 2007

Sąd Rejonowy w Puławach wydał dziś rano pierwsze wyroki w całym cyklu rozpraw w sprawie eksmisji byłych sióstr betanek z zajmowanego przez nie kompleksu Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej w Kazimierzu Dolnym.

25 kwietnia sąd w Puławach rozpatrzy 24 pozwy o eksmisję byłych sióstr betanek. Konflikt trwa od połowy 2005 roku, kiedy część zakonnic nie podporządkowała się decyzji o powołaniu nowej przełożonej, lecz z odwołaną przełożoną zamknęła się w domu betanek w Kazimierzu Dolnym. Po licznych wezwaniach z Watykanu i próbach mediacji siostry zostały za nieposłuszeństwo usunięte z zakonu. Wtedy też pełnomocnik Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej złożył w Sądzie Rejonowym w Puławach pozwy o eksmisję byłych zakonnic.

Złożono ok. 40 pozwów. Pierwsza rozprawa odbyła się dzisiaj. Wyrok zapadł ok. godz. 9.15 i dotyczył eksmisji Anny S. Orzeczono go w trybie zaocznym, gdyż ze strony pozwanej nikt się nie stawił (ani byłe siostry ani ich pełnomocnik). Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej reprezentowała Ewa Stepowicz-Lizut, radca prawny archidiecezji lubelskiej. Wyroki mają status natychmiastowej wykonalności. Ewa Stepowicz-Lizut zapowiedziała, że poczeka na uprawomocnienie się wyroku (co nastąpi z chwilą dostarczenia jego odpisu pozwanym) i wtedy zażąda jego wykonalności.

Orzekając eksmisję, sąd nie przyznał eksmitowanym prawa do lokalu socjalnego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Wikinews
Lubelskie
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości