Przejdź do zawartości

2007-04-25: Odkryto siostrę Ziemi?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 25 kwietnia 2007


Astronomowie odkryli pierwszą w historii planetę poza Układem Słonecznym (czyli tzw. egzoplanetę), która przypomina Ziemię. Być może, istnieją na niej warunki dogodne dla życia. Według informacji przekazanych 24 kwietnia czasopismu "Astronomy and Astrophysics" przez grupę 11 europejskich astronomów, która dokonała odkrycia, planeta, oznaczona jako Gl 581 c, jest nieco większa od Ziemi i mogą panować na niej temperatury umożliwiające istnienie wody w stanie ciekłym (0-40 stopni Celsjusza).

Jednak gwiazda Gliese 581, wokół której planeta krąży, jest znacznie mniejsza, słabsza i chłodniejsza od Słońca (jej masa wynosi 0,31 masy Słońca; zaliczana jest do tzw. czerwonych karłów). Gwiazdy tego typu emitują słabe, czerwonawe światło, jednak ich "okres życia" jest dłuższy niż gwiazd typu Słońca. Gliese 581 z odkrytą planetą znajduje w gwiazdozbiorze Wagi w odległości ok. 20,5 lat świetlnych od Ziemi, czyli jak na kosmiczne odległości bardzo blisko.

Odkrycia dokonano za pomocą teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego w La Silla, w Chile, który posiada specjalną aparaturę analizującą zakłócenia w różnych zakresach światła emitowanego przez gwiazdy. Właśnie na podstawie tych zakłóceń ustala się istnienie odległych planet.

Dotychczas wiadomo było, że gwiazdę okrąża inna planeta, Gl 581 b, odkryta w sierpniu 2005 roku. Szacowana masa tej planety wynosi 0,056 masy Jowisza (w przybliżeniu masa Neptuna).

Źródła[edytuj | edytuj kod]