Przejdź do zawartości

2007-04-24: Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w Kodeksie karnym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 24 kwietnia 2007

Zmiany w Kodeksie karnym dotyczą m.in.:

  • odbierania samochodu pijanym kierowcom
  • karania za publiczne propagowanie pedofilii
  • posiadania w miejscu publicznym noża

Premier Jarosław Kaczyński podkreślił, że zmiany są tak dalece idące, że "spokojnie można mówić o nowym Kodeksie karnym".

"Mamy tu do czynienia z aktem, którego sensem jest odejście od krytykowanego przez nas bardzo mocno Kodeksu karnego z 1997 r., tego kodeksu, który jest kojarzony z nazwiskiem prof. Zolla przede wszystkim" - dodał premier.

Projekt zaostrza kary za najgroźniejsze przestępstwa, rozszerza odpowiedzialność karna wobec osób, które ukończyły 15 lat (do tej pory był próg 17 lat), a także rozszerza prawa do tzw. obrony koniecznej. Nie będzie karane np.: zabicie kogoś, kto włamie się do naszego domu.

Proponowane jest także publikowanie fotografii, imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia oraz daty popełnionego przestępstwa skazanego przez sąd za najbardziej dotkliwe przestępstwa.

Wg ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nowy kodeks ma dać większe poczucie bezpieczeństwa. Zapewnia również, że zmiany zmniejszą poczucie bezkarności najgroźniejszych przestępców.

Ziobro uważa, że dotychczasowy kodeks karny obniżał odpowiedzialność za najgroźniejsze zbrodnie. Teraz kary za czyny przeciw życiu i zdrowiu, w ramach gangu czy popełnione przez nieletnich zostaną wyraźnie zaostrzone.

Źródła[edytuj | edytuj kod]