Przejdź do zawartości

2007-04-23: Europa popiera sankcje wobec Iranu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 23 kwietnia 2007

Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE zaaprobowali w Luksemburgu wprowadzenie sankcji wobec Iranu w związku z kontynuacją przez Teheran prac nad programem nuklearnym. Sankcje te idą o krok dalej w stosunku do przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Są one związane są z zakazem eksportu broni do Iranu i z zamrożeniem kont bankowych osób i instytucji zaangażowanych w program jądrowy. Lista, w stosunku do oenzetowskiej, została poszerzona, a ponadto jest listą otwartą, więc w razie czego można będzie dołączyć do niej nowe nazwiska. Dodatkowo w przyjętym pakiecie mowa jest również o wstrzymaniu wiz wjazdowych dla Irańczyków związanych z programem atomowym swego kraju. Decyzja ta zbiegła się z zapowiedzią spotkania w środę w Ankarze szefa dyplomacji unijnej Javiera Solany z głównym negocjatorem irańskim ds. atomowych Alim Laridżanim. Tematem rozmowy ma być wstrzymanie przez Iran wzbogacania uranu.

Tymczasem jeszcze przed opublikowaniem 23 kwietnia decyzji unijnych ministrów irański prezydent, Mahmud Ahmadineżad, oskarżył kraje Unii o przejmowanie amerykańskich poglądów, wzywając je jednocześnie do tego, by "mówiły własnym głosem" i zdystansowały się do stanowiska USA. Po raz kolejny zapewnił również, że irański program jądrowy ma cele pokojowe.

Źródła[edytuj | edytuj kod]