2007-04-23: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 23 kwietnia 2007

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data nie jest przypadkowa - 23 kwietnia urodził się i zmarł William Szekspir oraz zmarł Miguel de Cervantes i Gracilas de la Vega. Pierwotnie święto miało przypadać na 7 października (dzień urodzin Miguela de Cervantesa). Pierwszy raz obchodzono je w Hiszpanii w 1926 roku. Od 1930 roku jest ono tam oficjalnym świętem a od 1964 roku obchodzą go wszystkie kraje hiszpańskojęzyczne. Następnie w 1995 roku UNESCO ogłosiło, że 23 kwietnia będzie Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

W tym dniu wiele wydawnictw i księgarń organizuje promocje i spotkania z pisarzami.

W Szczecinie w księgarni Zamkowej organizowane było spotkanie z pisarzami. Książki podpisywali: Róża Czerniawska-Karcz, Stanisław Wit-Wiliński, Marian Adam Kasprzyk, Helena Pilarska i Tadeusz Zwilnian-Grabowski. W Książnicy Pomorskiej Ewa Sobiech (aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie) czytała bajki. Inne księgarnie Szczecina również uczciły ten dzień kiermaszami, konkursami i odczytami.

W Łodzi księgarnia PWN sprzedawała wszystkie swoje publikacje z 20-proc. rabatem a książki innych wydawców z 12-proc. upustem oraz do każdych zakupów dołączała różę. Rabaty cenowe były również w Empiku i Matrasie w Manufakturze. W Poleskim Ośrodku Sztuki Światowy Dzień Książki uczczono spotkaniem ze Stefanem Chwiną (autor "Hanemanna" i "Esther").

Wg badań zleconych przez Bibliotekę Narodową 46% Polaków w ogóle nie czyta książek.

Źródła[edytuj | edytuj kod]