Przejdź do zawartości

2007-04-22: Iran: kampania przeciwko kobietom nie noszącym tradycyjnych strojów islamskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 kwietnia 2007

Kodeks irański prawny dotyczący ubioru kobiet - hidżab - nakazuje im nosić tradycyjne stroje islamskie, które zasłaniają włosy, są luźne i maskują figurę. Władze irańskie postanowiły przeprowadzić w kraju kampanię przeciwko kobietom nie przestrzegającym tego nakazu. Kampania jest przeprowadzana zazwyczaj z nadejściem cieplejszych miesięcy. Kobiety właśnie wtedy zaczynają odsłaniać te części ciała, które zabrania prawo.

W tym roku zatrzymano ok. 15 kobiet i umieszczono w specjalnym ośrodku, gdzie uświadomiono im zasady właściwego stroju. Władze twierdzą, że nie jest to kara, lecz wskazówka właściwego postępowania. Kobiety podpisały zobowiązania, że nie będą już ubiorem łamały prawa.

W prasie pojawiły się zdjęcia przedstawiające policjantki w czadorach, które ścigają Iranki ubrane w dopasowane ubrania. Czador jest z materiału, w kształcie połówki koła, nie ma otworów na ręce ani zamknięć i najczęściej jest w kolorze czarnym.

Nakaz zakrywania głowy (a konkretnie włosów) obowiązuje w Iranie od 1979 roku, a od 1997 dotyczy również niemuzułmanek i cudzoziemek.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]