2007-04-22: Irak: czy będzie wstrzymana budowa muru w Bagdadzie?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 kwietnia 2007

Premier Iraku Nuri al-Maliki chce wstrzymać budowę muru oddzielającego sunnitów od szyitów. "Sprzeciwiam się budowie tego muru i zostanie ona wstrzymana. Są inne metody chronienia dzielnic. Ten mur przypomina nam inne mury" - powiedział al-Maliki w Kairze po spotkaniu z sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej Amrem Musą.

Rzecznik USA w Iraku poinformował, że mur jest częścią strategii "przerwania spirali przemocy na tle wyznaniowym".

Mur wysokości 3,6 m i ok. 5 km długości ma odgrodzić Adamiję leżącą na wschodnim brzegu Tygrysa (zamieszkałą w większości przez szyitów). Teren budowy ogrodzony jest wysoką barierą. Robotnicy na razie pracują tylko w dzień ale wg. zapowiedzi sił amerykańskich mają pracować także w nocy. Budowa ma trwać do końca kwietnia. Mieszkańcy będą korzystać z kilku przejść strzeżonych przez żołnierzy amerykańskich i irackich.

"Chcemy skończyć z przemocą poprzez kontrolę przepływu ludzi między miastem a osiedlem sunnitów" - powiedział 21 kwietnia kapitan Marc Sanborn, pełniący nadzór nad budową rozpoczętą 10 kwietnia.

Przeciwko budowie protestują mieszkańcy Adamii i przywódcy sunniccy. Adnan Dulajmi (sunnita) twierdzi, iż mur zaostrzy jeszcze bardziej konflikt. Mieszkańcy Adamii są zdania, że teraz będą mieszkać jak w więzieniu.

"Jestem zdumiona: władze chcą nas chronić poprzez segregację?" - mówi Um Haider, 54-letnia mieszkanka dzielnicy sunnitów.

"Boje się, że ten mur będzie nas izolował od reszty miasta, a procedury będą tak surowe, że nie będziemy mogli wychodzić na zewnątrz. To ograniczy moje kontakty z klientami" - stwierdza Zaid Abdullah (sprzedawca perfum).

Źródła[edytuj | edytuj kod]