2007-04-20: Zmarł Bohdan Paczyński

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 kwietnia 2007

W czwartek, 19 kwietnia, w Princeton zmarł profesor Bohdan Paczyński. Miał 67 lat.

Prof. Paczyński był uważany za najpoważniejszego polskiego kandydata do Nagrody Nobla. Zasłynął propozycją wykorzystania mikrosoczewkowania grawitacyjnego do poszukiwania planet i innych nieświecących lub słabo świecących obiektów astronomicznych. Zaowocowało to powstaniem nowej gałęzi astrofizyki obserwacyjnej.

W 2006 roku otrzymał od Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego nagrodę im. Henry'ego Russella, tzw. astronomicznego Nobla.

"Każdą rozmowę z prof. Paczyńskim traktowałem jako ekscytującą przygodę intelektualną. Trudno przecenić jego wkład w rozwój astrofizyki światowej, a także i w Polsce – jest on i pozostanie naprawdę ogromny. Głębia jego wiedzy, wyjątkowa zdolność do syntezy, przenikliwość i wigor, z jakim atakował on najtrudniejsze problemy, były zawsze godne największego podziwu – powiedział astronom prof. Aleksander Wolszczan.

W 2005 roku Uniwersytet Wrocławski przyznał mu honorowy doktorat, a podczas uroczystości został odczytany list Paczyńskiego: Chciałbym zrozumieć, na czym polegają błyski gamma. Ale chyba nie grozi mi to znane przekleństwo: oby spełniły się wszystkie twoje marzenia. Sądzę, że mogę spać spokojnie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]