2007-04-20: Zgoda NATO na elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 kwietnia 2007

Kraje członkowskie NATO wyraziły zgodę na budowę przez Stany Zjednoczone obrony przeciwrakietowej w Europie z udziałem Polski i Czech.

Tak wynika z relacji dyplomatów Sojuszu, którzy przysłuchują się spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej w Brukseli. Dyplomaci NATOwscy poinformowali, że wszyscy sojusznicy są zgodni co do tego, że istnieje realne zagrożenie ze strony Korei Północnej czy Iranu, a zatem konieczne jest zbudowanie obrony przeciwrakietowej przed tymi państwami. "Są różne odcienie entuzjazmu, jeśli chodzi o amerykańskie plany budowy tarczy antyrakietowej, ale żaden kraj nie zgłaszał dziś sprzeciwu bądź wątpliwości" – powiedział jeden z dyplomatów.

Sojusznicy życzyliby sobie, żeby amerykańskie plany były omawiane na forum NATO, natomiast Sojusz nie będzie ingerował w ewentualne negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską i Czechami. Na spotkaniu zwracano jednak uwagę, że w przypadku budowy amerykańskiej tarczy gwarancje bezpieczeństwa muszą otrzymać wszystkie kraje. Dyskusja w kwaterze głównej NATO to dopiero początek konsultacji w tej sprawie. Kolejne rozmowy będą prowadzone w przyszłym tygodniu, na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Oslo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]