2007-04-20: Debata w Radzie Europy o sytuacji na Ukrainie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 kwietnia 2007

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Ukrainę do rozwiązania kryzysu politycznego w sposób pokojowy oraz bezzwłocznego przeprowadzenia reformy konstytucyjnej.

Rezolucja w tej sprawie została przyjęta podczas pilnej debaty poświęconej funkcjonowaniu instytucji demokratycznych na Ukrainie. Zdaniem deputowanych obecny kryzys wynika z zaniechania przez ukraińskie władze zmiany ordynacji wyborczej i konstytucji, która nie chroni demokracji. Zgromadzenie wielokrotnie zalecało Ukrainie wprowadzenie konkretnych zmian, między innymi dokładnego określenia kompetencji prezydenta, rządu i parlamentu. Posłowie wyrazili ubolewanie z powodu wykorzystywania przez najwyższe organy państwowe braków w funkcjonowaniu systemu demokratycznego.

Rezolucja zaleca wprowadzenie do konstytucji poprawek zgodnych z europejskimi standardami. Podkreślono w niej, że stosowanie tak zwanego "mandatu imperatywnego" pozwalającego na wycofywanie wybranych posłów, jest praktyką nie do przyjęcia w demokratycznym państwie. Deputowani apelują też, by w przypadku stwierdzenia nacisków na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, osoby odpowiedzialne były surowo karane.

We wtorek w Strasburgu premier Wiktor Janukowycz zapewnił posłów Zgromadzenia, że Ukraina obecny kryzys rozwiąże sama, w sposób pokojowy, bez ingerencji zagranicy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]