2007-04-18: Daniel Passent współpracownikiem SB

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 kwietnia 2007

Daniel Passent dostarczał służbom specjalnym PRL informacji o cudzoziemcach i przyjął pieniądze na cele operacyjne – podano 17 kwietnia 2007 roku w nadawanym przez TVP program "Misja specjalna".

W programie podano, że w latach 60. Daniel Passent współpracował z wywiadem i kontrwywiadem, przekazywał informacje m.in. o poglądach amerykańskich dyplomatów. Przytoczono również oświadczenie Passenta, który odmówił udziału w programie.

- Nie zamierzam przykładać ręki do dzikiej lustracji medialnej – wyjaśniał publicysta. Dodał, że zarejestrowano go i nadano mu pseudonim bez jego wiedzy.

Wieloletni felietonista tygodnika "Polityka" i były ambasador w Chile wystąpił wcześniej o autolustrację, gdy w listopadzie ubiegłego roku TVP wymieniła go wśród dziennikarzy, którzy mieli współpracować z SB. Sądy lustracyjne dwóch instancji odmówiły mu, argumentując, że nie pełnił on funkcji publicznej w rozumieniu obowiązującej ustawy lustracyjnej. W lutym sąd lustracyjny drugiej instancji wskazał, że Passent będzie mógł ponownie wystąpić o autolustrację, gdy wejdzie w życie nowa ustawa, obejmująca lustracją również dziennikarzy i ambasadorów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]