2007-04-18: Bankowa komisja śledcza chce przesłuchać Oleksego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 kwietnia 2007

Propozycję przesłuchania Józefa Oleksego przedstawił przewodniczący Artur Zawisza (PiS) na pierwszym posiedzeniu komisji bankowej, na którym ustalano listę świadków.

Wśród osób, które chce przesłuchać komisja znajdują się członkowie rządu, m.in. Sławomir Skrzypek, Wojciech Kwaśniak, Stanisław Kluza, Wojciech Jasiński, Zbigniew Ziobro, Zyta Gilowska, Mirosław Sekuła, Marek Niechciał, Ewa Kawecka-Włodarczak, Antoni Macierewicz, Zbigniew Wasserman i Mariusz Kamiński. Wniosek o ich powołanie złożył wiceprzewodniczący komisji Marek Sawicki z PSL.

Z kolei Artur Zawisza postulował o przesłuchanie osób, które mogą posiadać ważne informacje w sprawie prywatyzacji banku PKO SA. i jego fuzji z BPH. Chodzi o Emila Wąsacza, Józefa Wancera, Pawła Szałamachę, Marię Pasło-Wiśniewską, Jerzego Nowakowskiego, Andrzeja Mikosza, Cezarego Mecha, Kazimierza Marcinkiewicza, Cezarego Kosikowskiego, Alicję Kornasiewicz, Wojciecha Jasińskiego, Aleksandra Gajosa, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Cezarego Banasińskiego, Zytę Gilowską, Jerzego Buzka i Leszka Balcerowicza.

Adam Hofman kładzie nacisk prac komisji na kwestie związane z powstaniem i funkcjonowaniem Banku Inicjatyw Gospodarczych (BIG). W związku z czym chce przesłuchać Bogusława Kotta, Hannę Gronkiewicz-Waltz, Marka Belkę, Jacka Sochę, Dariusza Przywieczerskiego, Grzegorza Żemka, Aleksandra Kwaśniewskiego, Grzegorza Wieczerzaka, Władysława Jamrożego, Jerzego Millera, Leszka Balcerowicza, Włodzimierza Cimoszewicza i Alicję Kornasiewicz.

Kolejnym wątkiem, jakim zajmie się komisja, ma być zakup przez grupę AID Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA i Banku Zachodniego SA. Jest to propozycja Waldemara Nowakowskiego z Samoobrony, który jest wiceprzewodniczącym bankowej komisji śledczej. Powołani jako świadkowie w tej sprawie mają być Alicja Kornasiewicz, Leszek Balcerowicz, Janusz Tomaszewski i Wojciech Kwaśniak.

Przedstawiciel LPR w komisji, Szymon Popławski, chce zbadać przekształcenia w Banku Gospodarki Żywnościowej i przesłuchać w związku z tym Jacka Bartkiewicza, Ireneusza Sitarskiego, Agatę Rowińską, Jacka Sochę, Marka Belkę, Andrzeja Mikosza i Henryka Pietraszkiewicza. Ponadto zaproponował zajęcie się sprawą utworzenia Polskiego Banku Rozwoju (PBR) i połączenia go z Bankiem Rozwoju Eksportu (BRE) oraz przekształceń kapitałowych w samym BRE. W tej sprawie mieliby zeznawać Leszek Balcerowicz, Wojciech Kostrzewa, Krzysztof Szwarc, Mieczysław Groszek, Edward Wojtulewicz i Alicja Kornasiewicz.

Przedstawiciele PO i SLD byli nieobecni na posiedzeniu bankowej komisji śledczej, gdyż czekają na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który ma zadecydować, czy nowy zakres prac komisji jest zgodny z konstytucją. Sprawą bankowej komisji śledczej na wniosek PO Trybunał zajmował się w marcu ubiegłego roku i wówczas orzekł o jej niekonstytucyjności. Sejm znowelizował uchwałę o powołaniu komisji. Platforma znowu skierowała sprawę do TK, uważając, że nowelizacja nie eliminuje wad prawnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]