Przejdź do zawartości

2007-04-17: Kompromis w sprawie Auschwitz

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 kwietnia 2007

Jak zapewnia dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, dojście do porozumienia z Rosjanami jest możliwe i najprawdopodobniej niebawem nastąpi.

Przypomnijmy – ostatnio w rosyjskiej prasie pojawiło się wiele ataków na polską politykę dotyczącą upamiętniania wydarzeń II wojny światowej. Rosjanie zarzucają nam, iż chcemy „po raz kolejny zmusić Moskwę do uznania okupacji Polski po 17 września 1939 r.” oraz szantażujemy ich „zwłokami Rosjan zamordowanych w Auschwitz”.

Wszystko zaczęło się od odmowy otwarcia wystawy w Muzeum w pawilonie rosyjski. Sytuacja stała się bardzo nieprzyjemna – jest jednak nadzieja, że uda się naprawić owo zadrażnienie dzięki niemałym staraniom dyplomatów obydwu stron. Jak deklaruje Cywiński, „widać wolę kompromisu i chęć zamknięcia tej sprawy”.

Jak podaje nieoficjalnie „Gazeta Wyborcza”, wystawa najprawdopodobniej osiągnie kształt kompromisowy – mają z niej zniknąć ogólne informacje dot. II wojny i ataku Rosji na Polskę oraz wzmianki o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Ekspozycja w pawilonie rosyjskim ma kłaść nacisk na tematykę obozową i faktu, iż Armia Czerwona wyzwoliła więźniów Auschwitz-Birkenau w styczniu 1945 roku.

Rosjanie liczą nie tylko na zmianę planowanego uprzednio kształtu wystawy, ale i na umieszczenie swego przedstawiciela w 25-osobowej Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, decydującej o sprawach Muzeum.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]