2007-04-15: W SAS brak kontroli technicznej samolotów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 15 kwietnia 2007
N icon technology.png
Airbus A321
Airbus 340

Scandinavian Airlines System, SAS AB czyli skandynawskie linie lotnicze pozwoliły na loty Airbusa, który nie przeszedł obowiązkowej kontroli technicznej. Wykonał on w 2006 roku 30 rejsów.

Szwedzki państwowy Urząd Inspekcji Lotniczej (LFI) skierował do przewoźnika ostrzeżenie dotyczące głównie jedenastu długodystansowych samolotów Airbus A330 i A340 (latających do USA i z państw Dalekiego Wschodu).

W dzienniku "Dagens Nyheter" możemy przeczytać, że Lars Mylander (odpowiedzialny w SAS za eksploatację samolotów) przyznaje, iż niekontrolowane Airbusy zostały wycofane z lotów i obiecuje przestrzeganie przepisów w przyszłości.

- Podczas kontroli nie wykryto w naszych maszynach żadnych usterek, ale oczywiście nie można być tego pewnym zanim nie przeprowadzi się takiego przeglądu - stwierdza Lars Mylander.

Airbusy posiadają usterkę techniczną związaną z systemem paliwa (zbyt mała średnica przewodów paliwa biegnących wewnątrz skrzydeł do silnika - co może być przyczyną nieszczelności i wycieku). Usterka i zapobieganie jej jest opisane w dyrektywie, którą rozesłały władze lotnicze kraju producenta do wszystkich linii lotniczych. Ma ona rygor natychmiastowego zastosowania.

Dyrektywy powstają z powodu wykrycia usterki w jakimkolwiek samolocie, która może powtórzyć się w innych maszynach tego typu. Rozsyłana jest ona do wszystkich użytkowników.

SAS mimo otrzymania takiej dyrektywy nie przestrzegało jej. Wspominanego wcześniej defektu przewodów paliwowych wcale nie kontrolowało w swoich samolotach. Ogólnie SAS posiada na stanie 22 Airbusy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]