2007-04-15: W SAS brak kontroli technicznej samolotów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 15 kwietnia 2007
Airbus A321
Airbus 340

Scandinavian Airlines System, SAS AB czyli skandynawskie linie lotnicze pozwoliły na loty Airbusa, który nie przeszedł obowiązkowej kontroli technicznej. Wykonał on w 2006 roku 30 rejsów.

Szwedzki państwowy Urząd Inspekcji Lotniczej (LFI) skierował do przewoźnika ostrzeżenie dotyczące głównie jedenastu długodystansowych samolotów Airbus A330 i A340 (latających do USA i z państw Dalekiego Wschodu).

W dzienniku "Dagens Nyheter" możemy przeczytać, że Lars Mylander (odpowiedzialny w SAS za eksploatację samolotów) przyznaje, iż niekontrolowane Airbusy zostały wycofane z lotów i obiecuje przestrzeganie przepisów w przyszłości.

- Podczas kontroli nie wykryto w naszych maszynach żadnych usterek, ale oczywiście nie można być tego pewnym zanim nie przeprowadzi się takiego przeglądu - stwierdza Lars Mylander.

Airbusy posiadają usterkę techniczną związaną z systemem paliwa (zbyt mała średnica przewodów paliwa biegnących wewnątrz skrzydeł do silnika - co może być przyczyną nieszczelności i wycieku). Usterka i zapobieganie jej jest opisane w dyrektywie, którą rozesłały władze lotnicze kraju producenta do wszystkich linii lotniczych. Ma ona rygor natychmiastowego zastosowania.

Dyrektywy powstają z powodu wykrycia usterki w jakimkolwiek samolocie, która może powtórzyć się w innych maszynach tego typu. Rozsyłana jest ona do wszystkich użytkowników.

SAS mimo otrzymania takiej dyrektywy nie przestrzegało jej. Wspominanego wcześniej defektu przewodów paliwowych wcale nie kontrolowało w swoich samolotach. Ogólnie SAS posiada na stanie 22 Airbusy.

Źródła[edytuj]