2007-04-14: Łódź: 78 nowych członków Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Św. Jerzego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 14 kwietnia 2007
Polska
POL location map.svg

78 osób uroczyście wstąpiło 14 kwietnia 2007 roku do Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Św. Jerzego w Polsce. Znaleźli się wśród nich: Michał Seweryński, Jarosław Pinkas i Helena Pietraszkiewicz (wojewoda łódzki).

Uroczystości odbyły się w łódzkiej archikatedrze, gdzie mszę świętą celebrował metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Inwestyturę poprowadził János Kárászy-Kulin Wielki Mistrz Zakonu z Węgier oraz Wielki Prior Polski - Tadeusz Kaczor. Nowi członkowie zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem okryci byli Płaszczem Rycerskim. Pasowanie odbyło się za pomocą Świętego Miecza Sprawiedliwości a pobudzenie Ostrogą Wiary. W uroczystości uczestniczyli członkowie Zakonu z Polski, Anglii, Irlandii, Węgier i Włoch.

Polski oddział zakonu działa od maja 2006 roku. Zajmuje się działalnością dobroczynną i charytatywną. Członkowie zobowiązani są do corocznych składek i udziału w zbiórkach pieniędzy. Z zebranych funduszy wspierane są hospicja, domy dziecka, domy opieki społecznej i finansowane kolonie letnie dla dzieci z ubogich rodzin. Stowarzyszenie również objęło swoją opieką świetlicę Ośrodka Profilaktyki Środowiskowej w Łodzi. W przyszłości zakon planuje wybudować i prowadzić dom opieki dla starszych osób.

Źródła[edytuj]