Przejdź do zawartości

2007-04-14: Łódź: 78 nowych członków Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Św. Jerzego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 kwietnia 2007

78 osób uroczyście wstąpiło 14 kwietnia 2007 roku do Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Św. Jerzego w Polsce. Znaleźli się wśród nich: Michał Seweryński, Jarosław Pinkas i Helena Pietraszkiewicz (wojewoda łódzki).

Uroczystości odbyły się w łódzkiej archikatedrze, gdzie mszę świętą celebrował metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Inwestyturę poprowadził János Kárászy-Kulin Wielki Mistrz Zakonu z Węgier oraz Wielki Prior Polski - Tadeusz Kaczor. Nowi członkowie zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem okryci byli Płaszczem Rycerskim. Pasowanie odbyło się za pomocą Świętego Miecza Sprawiedliwości a pobudzenie Ostrogą Wiary. W uroczystości uczestniczyli członkowie Zakonu z Polski, Anglii, Irlandii, Węgier i Włoch.

Polski oddział zakonu działa od maja 2006 roku. Zajmuje się działalnością dobroczynną i charytatywną. Członkowie zobowiązani są do corocznych składek i udziału w zbiórkach pieniędzy. Z zebranych funduszy wspierane są hospicja, domy dziecka, domy opieki społecznej i finansowane kolonie letnie dla dzieci z ubogich rodzin. Stowarzyszenie również objęło swoją opieką świetlicę Ośrodka Profilaktyki Środowiskowej w Łodzi. W przyszłości zakon planuje wybudować i prowadzić dom opieki dla starszych osób.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]