2007-04-08: Bp Marcinkowski: aborcja i eutanazja poniżeniem człowieka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 8 kwietnia 2007

Poniżeniem człowieka nazwał aborcję i eutanazję administrator diecezji płockiej bp Roman Marcinkowski podczas homilii wygłoszonej na mszy rezurekcyjnej w płockiej katedrze.

Nawiązując do zarzutów, iż Kościół nie jest przystosowany do współczesnego świata i ogranicza człowieka bp Marcinkowski powiedział, iż Kościół niczego nie zabrania ludziom. Mogą oni oglądać pornografię, czytać nieprzyzwoite pisma, mogą stosować aborcję i eutanazję. Kościół przecież nie postawi im szlabanu! Kościół tylko mówi co jest miłe Bogu, a co szatanowi. Po czasie jednak zawsze okazuje się, że mówił prawdę - kontynuował administrator diecezji płockiej.

Hierarcha skrytykował jednocześnie komercjalizację świąt Wielkanocnych i ograniczanie ich jedynie do pisanek, kurczaczków i zajączków. W tych dniach świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, zwycięstwo prawdy. Pamiętajmy, że prawdy nigdy się nie da zabić. Przypomniał, iż komuniści myśleli, że zabijając ks. Jerzego Popiełuszkę zabiją pamięć o nim i niewygodną dla nich prawdę. Tymczasem - jak mówił bp Marcinkowski - ks. Popiełuszko uczynił więcej po śmierci niż za życia.

Rezurekcja w katedrze płockiej była poprzedzona procesją wokół bazyliki. Wraz z biskupem Marcinkowski koncelebrowało ją ok. 20 kapłanów, obecna też była kapituła katedralna.