Przejdź do zawartości

2007-04-02: Koniec pierwszego etapu beatyfikacji Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 kwietnia 2007
Pomnik Jana Pawła II w Madrycie

W rzymskiej Bazylice św. Jana na Lateranie uroczyście zamknięto fazę diecezjalną procesu beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Oficjalnie zapieczętowano zebraną w tej sprawie dokumentację.

Najpierw odczytano protokół o zamknięciu prac trybunału kanonicznego, prowadzącego dochodzenie w sprawie życia, cnót i sławy świętości polskiego papieża. Następnie zalakowano cztery skrzynie, zawierające zebraną dokumentację, która zostanie przekazana watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jedną z 6 młodych osób pracujących u księdza Odera była Aleksandra Zapotoczna, wolontariuszka. W czasie półtora roku przejrzała ponad 2 tysiące listów z całego świata, przeczytała tysiące maili, odebrała miliony telefonów. „To była praca od świtu do nocy, przeczytaliśmy tysiące stron dokumentów. (...) Najgorsze były dwa ostatnie miesiące, kiedy trzeba było uporządkować dokumenty: Klęcząc na dywanie to wszystko segregowałam, żeby potem móc włożyć to do specjalnych pudeł” - wspomina Ola. To najważniejszy jak dotąd proces w historii Kościoła, śledzony przez miliony wiernych na całym świecie. Wiele uwagi poświęca mu przyjaciel polskiego papieża, Benedykt XVI, który odprawi po południu mszę za swojego poprzednika w Watykanie. W modlitwie uczestniczyć będą pielgrzymi z Polski.

W całej Polsce 2 kwietnia odbywały się nabożeństwa o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. W Warszawie uroczystościom przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp. W Płocku specjalną mszę odprawił administrator diecezji bp Roman Marcinkowski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).