2007-04-01: Żart: Zapowiedź zamknięcia polskiej Wikipedii po zatrzymaniach w jej władzach
Ten artykuł jest żartem primaaprilisowym, wszystkie wydarzenia w nim przedstawione są wyłącznie fikcyjne. Szczegóły na stronie dyskusji. |
Minister Edukacji Roman Giertych na zwołanej dzisiaj konferencji prasowej powiedział, że ma plan zamknięcia polskiej Wikipedii. Wikipedia, popularna encyklopedia internetowa, została uznana przez ministra za "projekt wyjęty spod kontroli, co jest niedopuszczalne w przypadku tworzenia encyklopedii" oraz "za nienawiązujący do głównych kierunków reform polskiego systemu oświaty".
"Niedopuszczalnym jest tworzenie jej przez osoby, które nie mają potwierdzonych kompetencji w zakresie redagowanej tematyki. Co więcej, nawiązując do przyjętej ostatnio ustawy lustracyjnej, obejmującej swoim zakresem dziennikarzy i wykładowców akademickich, redaktorzy publicznego projektu internetowego także powinni złożyć swoje oświadczenia lustracyjne. Istnienie takiego projektu, niepodlegającemu przyjętym normom, nie licuje z polską oświatą, a także jest swoistym precedensem na tle innych mediów."
Plan ministra ma obejmować blokadę publicznego dostępu do danych znajdujących się na wszystkich serwerach należących do Fundacji Wikimedia, aż do czasu ich weryfikacji przez kompetentnych urzędników ministerstwa. Likwidatorem Wikipedii ma według nieoficjalnych źródeł zostać Antoni Macierewicz.
Jednocześnie Stowarzyszenie Wikimedia Polska zostało oficjalne zawieszone pod zarzutem nieprawidłowości finansowych. Do jego siedziby wkroczyli kontrolerzy Sanepidu, Państwowej Inspekcji Pracy oraz ITD (Inspekcji Transportu Drogowego). Dzisiaj o godzinie 4 nad ranem policja weszła do mieszkania Dariusza S. (pseudonim "Datrio"), członka ścisłych władz Stowarzyszenia. Został on przewieziony na przesłuchanie. Prokuratura zapowiada dalsze zatrzymania.
W Kurowie, gdzie miało miejsce nieformalne spotkanie wikipedystów (nazywane przez nich "zlotem"), policja rozpędziła nielegalną manifestację użytkowników Wikipedii, protestujących przeciwko działaniom śledczych.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).