Przejdź do zawartości

2007-03-16: Co dalej z synagogą w Dąbrowie Tarnowskiej?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 marca 2007

Kłopotliwy prezent otrzymała w grudniu 2006 od Skarbu Państwa gmina Dąbrowa Tarnowska. Koszty remontu żydowskiej synagogi, która wpisana jest na listę zabytkowych obiektów rejestru Służby Ochrony Zabytków, okazały się zbyt wysokie dla budżetu tej ponad 20-tysięcznej gminy.

Stanisław Początek, burmistrz gminy, ocenia:

Dziś ten prezent sprawia kłopoty, ale tak nie musi być. Będziemy szukać pieniędzy unijnych, także u ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz w samorządzie wojewódzkim. Synagoga może po wykonaniu prac konserwatorskich stać się ważnym elementem promocji naszego miasta. Może też rozwiązać problemy lokalowe naszych placówek muzealnych (izb pamięci). To bardzo dobre miejsce na utworzenie profesjonalnej stałej ekspozycji poświęconej pamięci Żydów.
Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej

Temat synagogi poruszony został podczas narady służbowej zwołanej przez burmistrza, podczas której obecny był Andrzej Cecera – kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Tadeusz Jakubowicz – przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydów w Krakowie.

Stanisław Początek odwołał się do historii zabytku, podkreślając jego status prawny i obecny stan oraz poprosił gości o pomoc przy ratowaniu synagogi, tzn. o podjęcie wspólnych, skoordynowanych działań mających na celu uzyskanie dotacji na renowację budynku. Wspomniał także o możliwości sprzedaży synagogi wraz z działką w przypadku ich nieuzyskania.

Goście zobowiązali się do pomocy, składając obietnicę wsparcia gminy we wnioskach o przyznanie pieniędzy na remont; Tadeusz Jakubowicz obiecał, iż Gmina Wyznaniowa będzie uczestniczyć w tzw. udziale własnym wnioskodawcy (gminy Dąbrowa) w procesie o przyznanie

Wnioski o uzyskanie pieniędzy na sfinansowanie kosztów uzyskania koniecznych ekspertyz technicznych i konserwatorskich złożone zostaną najpóźniej w kwietniu br.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości