Przejdź do zawartości

2007-03-06: Wikimedia Commons: Konkurs na grafikę roku 2006 rozstrzygnięty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 6 marca 2007
Logo konkursu Picture of the Year 2006
Logo Wikimedia Commons

W Wikimedia Commons, projekcie Fundacji Wikimedia zakończył się konkurs pod nazwą "Picture of the Year 2006", czyli Grafika roku 2006. Celem tego konkursu było wyłonienie najlepszej grafiki spośród kilkuset uznanych za "medalowe" w roku 2006.

Uczestnicy konkursu to działający w projekcie Commons użytkownicy, a także czynni użytkownicy innych projektów fundacji, głównie Wikipedii. Łącznie było to 658 osób. Grafiką roku zostało zdjęcie zorzy polarnej, której autorem jest Senior Airman Sił Powietrznych USA Joshua Strang. Zdjęcie wykonane zostało 18 stycznia 2005 roku, a na Commons umieszczone 1 października 2006 roku.

Jako drugie z najlepszych wybrane zostało zdjęcie paryskiego bezdomnego, wykonane przez użytkownika Commons Erica Pouhiera, było to więc najlepsze zdjęcie wykonane przez członka społeczności Commons. Zdjęcie wykonane zostało w czerwcu 2005 roku, a na Commons przesłane 10 grudnia 2005 roku. Obecna wersja zdjęcia jest poprawiona w stosunku do oryginału przez tego użytkownika.

Na trzecim miejscu znalazły się dwa zdjęcia: Modrosójka błękitna przesłana na Commons przez użytkownika Mdf oraz para owadów z rodziny bzygowatych (Melangyna viridiceps) przesłane przez użytkownika Fir0002. Pierwsze z tych zdjęć zostało wykonane i przesłane w grudniu 2005 roku, drugie natomiast wykonane zostało w październiku 2006 roku i przesłane w następnym miesiącu.

Najlepsze grafiki na Commons z roku 2006
Zwycięskie zdjęcie zorzy polarnej w bazie lotniczej Eielson w Alasce otrzymało 83 głosy
Paryski bezdomny, najlepsza grafika wykonana przez członka społeczności Wikimedian - 78 głosów, II miejsce
Modrosójka błękitna - 70 głosów, III miejsce
Melangyna viridiceps - owad z rodziny bzygowatych - również 70 głosów, III miejsce

Najpierw do finału zakwalifikowano 11 grafik spośród 321. W eliminacjach każdy z użytkowników mógł od 1 do 14 lutego wskazywać do 5 grafik, potem od 17 lutego do końca miesiąca wybierano najlepszą grafikę - każdy z głosujących mógł wskazać tylko jedną z finałowych. 3 marca nastapiło ogłoszenie zwycięskich grafik. Na potrzeby konkursu powstała specjalna strona internetowa: http://commons.tongminh.nl/poty/

Pozostałe z 11 najlepszych grafik 2006 roku[edytuj | edytuj kod]

Co ciekawe na trzecim i siódmym miejscu znalazły się zdjęcia ptaków wykonane przez tego samego użytkownika Mdf, dzięki czemu łącznie jego fotografie otrzymały 132 głosy.

Obecnie w projekcie znajduje się ponad 1 200 000 załadowanych plików wykorzystywanych w pozostałych projektach Fundacji Wikimedia, w tym także w Wikinews.

Źródła[edytuj | edytuj kod]