Przejdź do zawartości

2007-02-10: Wiadomości24: Wikipedia do zamknięcia?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 10 lutego 2007

Dziś między innymi w serwisie Slashdot oraz na polskim portalu wiadomosci24.pl opublikowano informacje o tym, jakoby prezes Fundacji Wikimedia, Florence Devouard, mówiła o możliwości zamknięcia Wikipedii w przypadku braku pieniędzy na utrzymanie serwerów.

Serwis powołuje się na wypowiedź z wystąpienia Florence Devouard podczas konferencji Lift07:

W tym momencie Wikipedia ma finansowe środki na utrzymanie swoich serwerów przez około 3 do 4 miesięcy. Jeśli nie znajdziemy dodatkowych funduszy, to możliwie, że Wikipedia może zniknąć.

Rzeczniczka prasowa Fundacji Wikimedia, Sandy Ordonez, utrzymuje:

Oświadczenie pani Devouard wyrwane zostało z kontekstu. Wikipedia nie będzie zamykana w najbliższej przyszłości. Pani Devouard po prostu odwoływała się do przyszłych, pilnych potrzeb darowizn, z których, podobnie jak inne organizacje typu non-profit, utrzymuje się Wikipedia.

Reporterom Wikinews udało się dotrzeć do komentarzy autorki wypowiedzi. Z obliczeń Florence Devouard, wykonanych na podstawie wikimediafoundation.org wynika, iż mimo zebrania podczas ostatniej zbiórki 1 mln dolarów Fundacja potrzebować będzie przynajmniej dwóch milionów w najbliższych 6 miesiącach:

NIE jest dobrze. Oczywiście nie zamkniemy [Wikipedii], będziemy robić to, co zwykle. Harować jak osły, by móc dalej działać.

Nie jest więc wykluczone, iż już niedługo Fundacja Wikimedia ponownie będzie prosić w wsparcie internautów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]