Przejdź do zawartości

2007-02-10: Sieci Wal-Mart grozi pozew 1,6 mln kobiet

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 10 lutego 2007

Sąd apelacyjny w San Francisco przyjął 7 lutego do rozpatrzenia skargę przeciwko sieci supermarketów Wal-Mart o dyskryminację ze względu na płeć. W pozwie siedem powódek, które działają w imieniu wszystkich pracownic koncernu, zarzuca sieci gorsze opłacanie kobiet niż mężczyzn oraz regularne pomijanie kobiet przy awansach. Według jednej z nich, Betty Dukes, na stanowisko kierownika sklepu byli często powoływani mężczyźni ze stażem pracy wynoszącym mniej niż 90 dni.

Decyzja sądu oznacza, że do pozwu może się teraz przyłączyć 1,6 mln kobiet, które były zatrudnione w koncernie w latach 1998-2001, byłych i obecnych pracownic firmy. Według szacunków adwokatów, potencjalne odszkodowania na ich rzecz mogłyby Wal-Mart kosztować miliardy dolarów. Byłaby to jak do tej pory najwyższa kwota w tego rodzaju procesach.

Sędziowie (stosunkiem głosów 2 do 1) tym samym zatwierdzili orzeczenie innego sądu z 2004 roku, w którym po raz pierwszy zaakceptowano ten pozew zbiorowy. Do tej pory Wal-Mart odpierał zarzuty, twierdząc, że 3400 filii koncernu w USA jest zarządzanych autonomicznie, dlatego też możliwe są - zdaniem przedstawicieli firmy - jedynie oddzielne pozwy przeciwko poszczególnym placówkom. Po aktualnej decyzji sądu koncern oświadczył, że znów będzie się odwoływał. W tej sytuacji proces mógłby się zacząć nie wcześniej niż za kilka miesięcy.

Koncern Wal-Mart, z liczbą pracowników tylko w USA wynoszącą 1,3 mln, jest obecnie jednym z największych pracodawców na świecie.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]