Przejdź do zawartości

2007-02-10: Przeciwko budowie obwodnicy przez Dolinę Rospudy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 10 lutego 2007

Decyzja ministra środowiska Jana Szyszko oraz piątkowe pozwolenie na rozpoczęcie budowy obwodnicy Augustowa, która przetnie część Doliny Rospudy, wydane przez Bohdana Paszkowskiego, wywołały pikiety ekologów. W Warszawie odbyły się dwa protesty zorganizowane przez organizację Zieloni 2004. Greenpeace zaplanował obóz Niezależnej Republiki Rospudzkiej, który zacznie się od poniedziałku 12 lutego i potrwa do końca miesiąca.

W sobotę pod ministerstwem środowiska zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Każda z nich miała zieloną opaskę - symbol walki o Dolinę Rospudy. - Domagamy się zmiany decyzji, bądź dymisji ministra Jana Szyszko. Dymisja jest sprawą od wielu miesięcy podnoszoną przez organizacje społeczne, ponieważ podejmuje on różne szkodliwe dla środowiska decyzje - powiedział podczas pikiety lider partii Zieloni 2004 Dariusz Szwed. Przez godzinę ekolodzy, członkowie organizacji ekologicznych protestowali nie przeciwko budowie obwodnicy, która jest częścią drogi Via Baltica, ale nawoływali do zmiany lokalizacji. Projekt przez nich proponowany zakłada przesunięcie toru drogi o kilka kilometrów, co pozwoli na ominięcie chronionej prawem europejskim (Program Natura 2000) doliny rzeki Rospuda. Rzeczniczka Komisji Europejskiej Barbara Helfferich powiedziała Polskiej Agencji Prasowej: "Jesteśmy zdecydowani, jeśli Polska rzeczywiście postanowi wbrew naszym zastrzeżeniom rozpocząć budowę, wprowadzić przyspieszoną procedurę karną, która może się zakończyć dla Polski bardzo poważnymi sankcjami (finansowymi)". Polska ma czas do 15 lutego, by odpowiedzieć na zastrzeżenia UE. 12 grudnia KE ostrzegła Polskę o naruszeniu prawa europejskiego przez projekt budowy obwodnicy. "Przygotowywana jest odpowiedź dla KE i będzie ona przekazana w wyznaczonym terminie" - powiedział PAP Sławomir Mazurek, rzecznik prasowy ministra środowiska.

Swoje zdziwienie o podjętej decyzji na rozpoczęcie budowy wyraził przebywający dziś w Warszawie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Oświadczył również, że "jest to decyzja niezrozumiała, w kontekście niedawnego spotkania polskich ministrów środowiska, rozwoju regionalnego i transportu z unijnymi komisarzami odpowiedzialnymi za te dziedziny."

Wspólna pikieta organizacji ekologicznych i Zielonych 2004 pod nazwą „Ratujcie Rospudę!” odbyła się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie Lech Kaczyński spotkał się z Barroso. Pikietujący skandowali "Barroso, Rospuda" gdy ten podjeżdżał do Pałacu. -Chcemy, aby Barroso stanął w obronie przyrody, w obronie Rospudy, która nie jest własnością Polski, tylko całej Europy. Całe szczęście, że w Polsce obowiązuje unijne prawo - powiedział przed Pałacem Prezydenckim lider Zielonych 2004. - Na razie stajemy tutaj, dlatego że pan prezydent, mimo że nie jest bezpośrednim zwierzchnikiem pana Szyszko, wskazywał wielokrotnie, że zależy mu na tej wartości przyrodniczej - dodał Szwed. Polska za budowę obwodnicy na chronionych terenach może trafić przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości - unijny sąd. Jeżeli przegra, będzie musiała zapłacić gigantyczne kary. Lider Zielonych 2004 wyraził nadzieję na to, że Prezydent przekona premiera, by ten wpłynął na decyzję ministra środowiska i osób odpowiedzialnych z budowę.

"Zezwolenie na wycinkę drzew będzie obowiązywać do końca lutego, dlatego przypuszczamy, że pilarze będą chcieli szybko wejść do lasu - bardzo możliwe, ze już w najbliższych dniach."

Buldożery mogą wjechać

[edytuj | edytuj kod]

Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski wydał pozwolenie białostockiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad na rozpoczęcie budowy obwodnicy Augustowa. Firma Budimex-Dromex, która wygrała przetarg na wykonanie prac, zbuduje estakadę przez rzekę Rospudę. Firma miał również możliwość zrobienia tunelu co wynikało z decyzji podjętej przez Jana Szyszko. Na początku tygodnia wydał on decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. WWF Plska, Polska Zielona Sieć, CEE Bankwatch, Birdlife International oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków we wspólnym liście do zarządu firmy ostrzegli o finansowej odpowiedzialności przedsiębiorstwa za zniszczenia. Grupy ekologiczne oparły swoje argumenty o nowe dyrektywy UE mówiące o odpowiedzialności za dokonane zniszczenia, która spływa nie tylko na inwestorów, władze, ale także na operatorów - te firmy, które bezpośrednio dokonują działań niszczących środowisko. Magda Stoczkiewicz z CEE Bankwatch International przypomniała o upomnieniu KE z grudnia oraz zwróciła również uwagę na to, że "zielona alternatywa" dla obwodnicy nie spowoduje zniszczeń unikatowych torfowisk.

Niezależna Republika Rospudzka

[edytuj | edytuj kod]

Greenpeace Polska w czwartek poinformowało swoich działaczy o "99%" prawdopodobieństwie decyzji wojewody podlaskiego, którą wydał w piątek. "Zezwolenie na wycinkę drzew będzie obowiązywać do końca lutego, dlatego przypuszczamy, że pilarze będą chcieli szybko wejść do lasu - bardzo możliwe, ze już w najbliższych dniach.- czytamy w mailu rozesłanym przez Agatę Zielinską, koordynatorkę wolontariuszy.

Pojawił się pomysł zorganizowania w kilku miastach tego samego dnia i o tej samej godzinie zbiorowych manifestacji dla ocalenia Doliny Rospudy. Idea protestów: ubranie symboli miast w zielony kolor. Prócz tego na znak solidarności uczestnicy protestu mają nosić zieloną wstążeczkę - "symbol solidarności z ideą ochrony naszego cennego dziedzictwa przyrodniczego".

Z inicjatywy Greenpeace od poniedziałku (12 lutego) w Augustowie powstanie obóz "Niezależna Republika Rospudzka". Do końca miesiąca odbywać się tam będą spotkania ze społecznością lokalną na codziennych dyskusjach.

Decyzję o budowie obwodnicy według wariantu przechodzącego przez najszerszą część doliny Fundacja nazwała "absurdalną i karygodną". To określenie pojawia się również w liście, który można wysłać Greenpeace wysyłając list ze stron Greenpeace do prezydenta i premiera, w którego treści czytamy: "Światowej klasy przyrodnicy potwierdzili, że dolina jest jedynym tego rodzaju miejscem na zachód od Uralu. Rzecznik Praw Obywatelskich wydał jednoznaczną opinię stwierdzającą, że decyzja o lokalizacji obwodnicy jest niezgodna z Konstytucją RP i wniósł o jej uchylenie. Rzeczniczka Komisarza ds. Ochrony Środowiska Stawrosa Dimasa powiedziała, że Komisja jest zdecydowana, aby - „jeśli Polska rzeczywiście postanowi wbrew naszym zastrzeżeniom rozpocząć budowę, wprowadzić przyspieszoną procedurę karną, która może się zakończyć dla Polski bardzo poważnymi sankcjami”."

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]