2007-01-31: Katastrofa rakiety Zenit 3SL

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 31 stycznia 2007
Pływający kosmodrom Ocean Odyssey, firmy Sea Launch, na pokładzie którego doszło do eksplozji (rok 2005)
Statek dowodzenia, Sea Launch Commander

Wczoraj wieczorem, 30 stycznia, na kilka sekund przed startem rakieta kosmiczna Zenit-3SL firmy Sea Launch eksplodowała na pływającej platformie startowej Ocean Odyssey. Nikt z obsługi pływającego kosmodromu nie został ranny - centrum dowodzenia znajduje się na specjalnym statku, Sea Launch Commander, ok. 5 km od platformy startowej.

Rakieta miała wystartować o godz. 23:32 czasu uniwersalnego. Tuż po zapłonie silnika 1. członu, jeszcze przed oderwaniem się rakiety od platformy, doszło do eksplozji. Jej ogień objął całą platformę, która jednak zachowała pływalność, ale wymaga napraw do których potrzebny jest suchy dok. Tak dużymi dokami dysponują wyłącznie Singapur i Korea Południowa. Nie wiadomo czy operator kosmodromu, firma Sea Launch, zdecyduje się na kosztowną naprawę. Na razie powołano specjalną komisję mającą wyjaśnić przyczynę katastrofy. Nie znane są też reakcje klienta, firmy SES New Skies, której satelita telekomunikacyjny NSS-8, znajdował się na pokładzie rakiety i najpewniej uległ zniszczeniu wraz z rakietą.

Był to dziewiąty nieudany start rakiety z ukraińsko-rosyjskiej rodziny Zenit. Trzeci, wariantu 3SL używanego przez Sea Launch.

Krótkie zapis wideo z katastrofy dostępny jest na stronie Loty Kosmiczne.

Przyczyny i skutki[edytuj | edytuj kod]

Na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji o przyczynie i skutkach tej katastrofy. Ukraińskie Biuro Konstrukcyjne Jużnoje, udziałowiec Sea Launch i współkonstruktor rakiety, nieoficjalnie mówi, że przyczyną nie były czynniki zewnętrzne lub związane z platformą startową, i że pływający kosmodrom Ocean Odyssey został tylko lekko uszkodzony.

Źródła[edytuj | edytuj kod]