Przejdź do zawartości

2007-01-28: Trzecie urodziny Wikibooks

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 28 stycznia 2007

24 stycznia minęły trzy lata od startu polskojęzycznych Wikibooks. Jest to projekt Fundacji Wikimedia mający na celu stworzenie biblioteki wolnych podręczników. Podobnie jak inne projekty Wikimedia, Wikibooks opierają się na wolnej licencji, w tym przypadku GFDL, i jest to projekt otwarty do edycji przez każdego.

Polskie Wikibooks zaczynały jako część anglojęzycznej wersji, nie było podziału na teksty po polsku i angielsku. W takich warunkach powstał pierwszy podręcznik - Programowanie komputerów. Dopiero w lipcu 2004 zostało uruchomione osobne wiki dla polskich Wikibooks i tam przeniesiono istniejące już książki.

Na Wikibooks napisano do tej pory ponad 1 800 modułów o bardzo zróżnicowanej tematyce – od zielarstwa, przez programowanie i języki obce, kończąc na podręcznikach szkolnych. Polskie Wikibooks wciąż pozostają jednak karzełkiem przy macierzystej edycji, która ma ponad 23 000 modułów w 1000 podręczników. Nie doczekały się też większych podprojektów, jak Wikijunior nakierowany na tworzenie książek dla małych dzieci, czy Wikiversity, który ostatnio usamodzielnił się.

Wśród podręczników na polskich Wikibooks wybijają się te poświęcone językom programowania oraz językom obcym – co można zaobserwować również w angielskiej wersji. Jednakże podczas gdy tam wiki-książka kucharska odniosła duży sukces, w polskich Wikibooks nie przyciągnęła twórców. Wśród redaktorów Wikibooks przeważają osoby o zainteresowaniach raczej ścisłych niż humanistycznych – obrazuje to porównanie drugiej co do wielkości książki Matematyka dla liceum i skromnej Historii dla liceum.

Patrząc na angielską wersję Wikibooks widać, że przed polską edycją pozostaje wciąż sporo pracy - w angielskiej wersji wyróżniono grupę najlepszych podręczników i stworzono dla nich wersje PDF (polskie Wikibooks posiada tylko jedną). Jednym z ciekawszych nowych projektów z zapoczątkowanych tam jest Freistil - podręcznik, w którym codziennie zamieszczane jest jedno streszczenie niemieckich tekstów zaczerpniętych z projektów Wikimedia (często z Wikinews), odnoszących się do pojedynczego tematu. Artykuły są przygotowane tak, by nie wymagały użycia słownika (ważniejsze słowa i zwroty są przetłumaczone), do tego podane są po angielsku ciekawostki o Niemczech związane z tematyką tekstu.

Być może na polskich Wikibooks powstaną równie ciekawe propozycje. Udanym pomysłem ma szansę być MediaWiki w obrazkach – próba stworzenia kompletnej a jednocześnie prostej instrukcji korzystania z serwisów opartych na wiki i ich współtworzenia, zawierającej wiele instruktażowych grafik.

Źródła[edytuj | edytuj kod]