Przejdź do zawartości

2007-01-24: Microsoft chciał płacić za poprawianie artykułów w Wikipedii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 24 stycznia 2007

Przedstawiciele firmy Microsoft przyznali, że oferowali Rickowi Jelliffe'owi, znanemu blogerowi, pieniądze w zamian za edytowanie artykułów w Wikipedii, wolnej internetowej encyklopedii, dotyczących stworzonego przez Microsoft formatu dokumentacji OOXML oraz konkurencyjnego formatu ODF.

Sprawa ujrzała światło dzienne, kiedy Rick Jellife na swoim blogu napisał o e-mailu, jaki otrzymał od Microsoftu. Według niego Microsoft poszukiwał kogoś „niezależnego, ale przyjaznego”. Jeliffe oferty nie przyjął. Napisał, „Microsoft jest sfrustrowany z powodu ilości niedokładnych informacji pochodzących od sympatyzujących z formatem ODF”, znajdujących się na blogach i w Wikipedii.

Rzecznik Microsoftu twierdzi, że jego firma chciała jedynie, aby niezależny ekspert poprawił niedokładności w artykułach Wikipedii.

W świetle zasad Wikipedii takie praktyki są niedozwolone. „Jesteśmy bardzo rozczarowani działaniem Microsoftu” – powiedział Jimbo Wales, założyciel internetowej encyklopedii. Powiedział też, że właściwym rozwiązaniem dla Microsoftu byłoby przygotowanie notki dotyczącej artykułu, opublikowanie w Internecie i umieszczenie linku do niej na stronie dyskusji artykułu (miejsce do dyskusji nad artykułem). „Byłby to o wiele lepszy, przejrzysty, prosty sposób” – powiedział Wales.

Źródła[edytuj | edytuj kod]