2007-01-23: Zmarł Ryszard Kapuściński

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 23 stycznia 2007
N icon culture.png


W Warszawie, w wieku 74 lat, po poważnej chorobie zmarł światowej sławy dziennikarz, mistrz reportażu Ryszard Kapuściński. Kapuściński od dawna przebywał na oddziale chirurgii warszawskiego szpitala im. Banacha. W piątek przeszedł poważną operację układu pokarmowego. We wtorek doznał rozległego zawału serca. Śmierć mistrza potwierdzili przyjaciele oraz szpital.

Sam mówił o sobie, że jest pisarzem non-fiction. Popularność zdobył w latach 60. podczas pobytu w Afryce, gdzie od 1962 r. był jedynym korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Pisał głównie o wojnach, dyktatorach i przewrotach w krajach Czarnego Lądu i Azji. Dokumentował upadek cesarstwa w Etiopii (Cesarz, 1978 ) i Iranie oraz stworzył szeroki opis konfliktu w Angoli (Jeszcze dzień życia, 1976). Tematem jego reportaży było również życie w Ameryce Łacińskiej (Wojna futbolowa, 1978, Chrystus z karabinem na ramieniu, 1975). Nie unikał też tematów związanych ze Związkiem Radzieckim.

Urodzony w 1932 r. w Pińsku na Polesiu Kapuściński rozpoczął swoją życiową przygodę z reportażem w latach 50. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwszą nagrodę, Złoty Krzyż Zasługi, otrzymał w 1956 r. za reportaż To też jest prawda o Nowej Hucie. Po 8 latach pracy w redakcji "Sztandaru Młodych" Kapuściński przeniósł się do "Polityki". W 1962 r. ukazała się jego pierwsza książka Busz po polsku. W tym samym roku rozpoczął karierę korespondenta zagranicznego. W 1974 r. został pracownikiem "Kultury". Od tego czasu zaczął zdobywać światowe uznanie za takie dzieła jak Cesarz, Szachinszach.

Został uhonorowany tytułem doktora honoris causa trzech polskich uniwersytetów (Uniwersytet Wrocławski - 2001, Gdański oraz Jagielloński - 2004), a także uczelni zagranicznych: Uniwersytetu Sofijskiego (2002) i Barcelońskiego (2005). Wielokrotnie zdobywał nagrody zagranicznych stowarzyszeń literackich, w szczególności włoskich. Wybrany Dziennikarzem Wieku przez swych kolegów w plebiscycie miesięcznika Press. W sumie otrzymał ponad 40 nagród i wyróżnień. W 2005 roku jego nazwisko było wymieniane wśród faworytów do uzyskania Nagrody Nobla z dziedziny literatury.

Kapuściński wydał przeszło 27 dzieł książkowych i setki artykułów prasowych. Jego szkoła reportażu znana jest niemal na całym świecie, a na jego tekstach wykształciły się setki dziennikarzy, nie tylko polskich. Jego książki tłumaczone były na wiele języków. Dużą popularnością cieszy się we Włoszech i Anglii, gdzie w dobrych księgarniach można kupić większość książek Kapuścińskiego. Ostatnie dzieło reportera ukazało się w 2006 roku. Była to VI część Lapidarium.

Źródła[edytuj | edytuj kod]