2007-01-20: Pierwsza rozprawa w procesie Petera Hartza: oburzeni bezrobotni i zapowiedź łagodnej kary

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 20 stycznia 2007

17 stycznia przed Sądem Krajowym w Brunszwiku odbyła się pierwsza rozprawa w procesie przeciwko byłemu dyrektorowi kadrowemu Volkswagena, Peterowi Hartzowi, o wielokrotną defraudację i przekupywanie członka rady zakładowej koncernu.

Wiele wskazuje na to, że rozprawa ta była równocześnie przedostatnią: sędzia prowadząca poinformowała, że doszło do układu między sędziami, adwokatem Hartza i prokuraturą, który przewiduje zagwarantowanie oskarżonemu nieprzekraczalnego wymiaru kary na poziomie 2 lat więzienia w zawieszeniu i 360 stawek dziennych (według ocen obserwatorów mogłoby chodzić o kwotę 300 – 400 tys. euro).

Za takim rozwiązaniem ma przemawiać m.in. to, że Hartz nie wzbogacił się w wyniku przestępstwa oraz że dokonując potajemnych wypłat z kasy VW w subiektywnym mniemaniu służył interesom koncernu. Do spełnienia wymogów układu potrzebne są jeszcze dokładniejsze zeznania Hartza. Prawdopodobnie złoży je 25 stycznia, w drodze odpowiedzi na pytania sądu i prokuratury, jego adwokat. Wtedy doszłoby też do wydania wyroku, bez konieczności wzywania świadków.

Konieczność wysłuchania zarzutów po raz kolejny nie była jedyną nieprzyjemnością dla Hartza tego dnia - wcześniej przed siedzibą sądu przywitały go transparenty miejscowych bezrobotnych protestujących przeciwko tzw. reformie Hartz IV jego autorstwa, w wyniku której drastycznie zmniejszono państwowe zasiłki dla osób bez pracy; padły wyzwiska: "lump" i "zdrajca robotników".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]