2007-01-10: Sławomir Skrzypek został prezesem NBP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 10 stycznia 2007
Gospodarka
N icon economy and business.png


Sejm RP bezwzględną większością głosów powołał Sławomira Skrzypka na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Za kandydaturą głosowało 239 posłów, przeciw - 202, wstrzymał się jeden poseł. Większość bezwzględna konieczna do powołania Skrzypka wynosiła 222.

Za Skrzypkiem opowiedzieli się posłowie koalicja: PiS, Samoobrony oraz LPR. do ostatniej chwili ważyły się głosy LPR. Posłowie Ligii przez cały wieczór debatowali czy poprzeć kandydata prezydenta na stanowisko prezesa NBP czy też nie. Minister Edukacji Roman Giertych swoją decyzję poniekąd uzależniał od tego, czy rząd znajdzie pieniądze na podwyżki dla nauczycieli. Przeciw była opozycja, która zarzucała Skrzypkowi brak kompetencji do kierowania bankiem centralnym. Opozycja zarzucała koalicji, że PiS kupuje głosy LPR.


Wybrany dzisiaj wieczorem na prezesa NBP, za Leszka Balcerowicza powiedział tuż po głosowaniu, że czuje ogromną odpowiedzialność i chciałby spełnić oczekiwania. Skrzypek obejmie stanowisko po złożeniu przysięgi przed Sejmem, co nastąpi 11 stycznia 2007 (czwartek) o 9:00.

Sławomir Skrzypek był wcześniej wiceprezydentem Warszawy odpowiedzialnym za finanse stolicy. W grudniu 2005 został wiceprezesem PKO BP, a końca września 2006 pełnił obowiązki prezesa tego banku. Jego kandydaturę na prezesa NBP przed 7 dniami wysunął prezydent Lech Kaczyński.


Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • TVN24 – – Magazyn 24 Godziny, 10 stycznia 2007
  • [1] – PAP, 10 stycznia 2007