2006-12-31: Abp Wielgus pożegnał się z diecezją płocką

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 grudnia 2006

Podczas uroczystej mszy w płockiej katedrze abp Stanisław Wielgus pożegnał się z diecezją płocką. Nowy metropolita warszawski przez ponad siedem lat pełnił tam funkcję biskupa ordynariusza.

W wygłoszonej podczas liturgii homilii biskup pomocniczy Roman Marcinkowski przypomniał że abp Wielgus w swojej pracy bardzo dbał o rodzinę, jak też osoby potrzebujące pomocy. W tym celu utworzył wiele dzieł charytatywnych. Ekscelencjo: byliśmy z Tobą, jesteśmy i zawsze będziemy - te słowa wierni nagrodzili długimi brawami na stojąco.

Po Komunii głos zabrał prezydent Płocka Mirosław Milewski, który wręczył metropolicie tytuł honorowego obywatela miasta. Z kolei bp Marcinkowski w imieniu kapłanów diecezji podarował arcybiskupowi tryptyk z wizerunkami Jezusa Miłosiernego i płockich biskupów męczenników: Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego. Na zakończenie głos zabrał abp Wielgus, który podziękował kapłanom, osobom konsekrowanym i świeckim za dotychczasową współpracę. Nigdy nie przypuszczałem, że Ojciec Święty mianuje mnie biskupem warszawskim. Kościół płocki na zawsze pozostanie w mej pamięci i sercu - powiedział nowy metropolita warszawski.

Na zakończenie mszy arcybiskup przeszedł wzdłuż naw katedry i błogosławił wiernym. Ci zaś zgotowali mu kilkuminutową owację.

W przyszłą niedzielę, 7 stycznia, abp Wielgus obejmie oficjalnie archidiecezję warszawską.

Stanisław Wielgus urodził się 23 kwietnia 1939 w Wierzchowiskach. Większość swego życia spędził pracując na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1989-1998 był rektorem tej uczelni. 24 maja 1999 mianowany został biskupem płockim, a 6 grudnia 2006 arcybiskupem metropolitą warszawskim.