2006-12-30: Saddam Husajn został stracony

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Saddam Husajn przed Trybunałem
sobota, 30 grudnia 2006

Jak podają arabskie media egzekucja Saddama Husajna odbyła się w "Zielonej Strefie" w Bagdadzie. Były dyktator został powieszony tuż przed godziną 06:00 czasu lokalnego.

5 listopada 2006 został skazany nieprawomocnym wyrokiem przez iracki Trybunał Narodowy na karę śmierci przez powieszenie na szubienicy. Iracki sąd apelacyjny 26 grudnia podtrzymał wyrok Trybunału; zgodnie z irackim prawem (wprowadzonym jeszcze przez samego Husajna) wyrok wykonany być musiał w ciągu 30 dni od tej daty.

Przygotowania do egzekucji miały być zakończone – wg amerykańskiej telewizji CNN powołującej się na źródła arabskie – przed godziną 6:00 czasu irackiego (4:00 CET) 30 grudnia. Arabska telewizja Al Hurra podała, że wyrok wykonano kilka minut przed godziną 6:00 czasu miejscowego (Al-Arabija podała godzinę 6:05). Fakt wykonania wyroku potwierdziła pół godziny później także oficjalna telewizja iracka.

Około południa naszego czasu irackie telewizje oraz BBC World pokazały zdjęcia martwego Saddama owiniętego w biały materiał.

Relacje świadków[edytuj | edytuj kod]

Świadkowie powieszenia Saddama tak relacjonują wydarzenie dla BBC: Gdy Saddam Husajn był wprowadzony na szubienicę przez grupę zamaskowanych osób, wypowiedział muzułmańskie wyznanie wiary: "Nie ma Boga prócz Boga, a Mahomet jest jego prorokiem." Sędzia odczytał wyrok przeciwko Husajnowi. Były iracki dyktator poprosił o przekazanie kopii Koranu, którą trzymał w ręku swojemu przyjacielowi "Bandarowi" (zapewne skazanemu razem z nim na śmierć byłemu szefowi Sądu Rewolucyjnego, Awadowi al-Bandarowi - za PAP). Ubrany był w białą koszulę i czarny płaszcz. Po wprowadzeniu na szubienicę, przed założeniem pętli owinięto na szyi skazańca czarną chustę. Kiedy kat chciał założyć b. dyktatorowi kaptur na głowę, ten dał jasno do zrozumienia, że chce umrzeć bez tego. Procedury powieszenia Saddama Husajna trwały zaledwie kilka minut.

"Jeden ze strażników pociągnął dźwignię i Saddam opadł jakieś pół metra do zapadni. Usłyszeliśmy jak kręgi szyjne błyskawicznie pękają i nawet ujrzeliśmy trochę krwi wokół sznura. Wisiał przez jakieś 10 minut, zanim lekarz potwierdził jego śmierć. Wtedy rozwiązano go i umieszczono w białym worku na zwłoki" - powiedział Sami al-Askari, polityczny sojusznik al-Maliki.

Inny świadek powiedział: "Wydawał się bardzo spokojny. Nawet nie zadrżał."

Według CNN egzekucja była nagrywana i filmowana. Wokół ciała straconego Husajna tańczyć miały tłumy Irakijczyków.

CNN pokazał film (audio i video) nagrany kamerą z aparatu telefonicznego ukazujący momenty przed samym zawiśnięciem skazanego. Obecni świadkowie egzekucji krzyczeli do Husajna (np. "Prosto do piekła") oraz ironicznie powtarzali wypowiedzi. Źródło

Kwestia pochówku[edytuj | edytuj kod]

Nieoficjalnie wiadomo, że pogrzeb straconego byłego dyktatora odbędzie się "w ciągu kilku najbliższych godzin", chociaż wciąż trwają rozmowy na temat dokładnej lokalizacji pochówku, powiedział al-Rubaie. "Umyjemy go, owiniemy i położymy do islamskiej trumny; po czym ktoś z islamskiej społeczności odczyta nad nim modlitwę zmarłych i zostanie pogrzebany zgodnie ze starymi islamskimi rytuałami." – dodał al-Rabie.

Buszra Chalil powiedziała agencjom informacyjnym, że ciało powieszonego Saddama Husajna zostało przetransportowane amerykańskim samolotem wojskowym do Tikritu. W rodzinnym mieście b. dyktatora ciało zostało przekazane starszyźnie plemiennej, która ma je pochować - powiedziała wieczorem libańska adwokatka, która wchodziła w skład zespołu obrońców Saddama.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]