Przejdź do zawartości

2006-12-29: Husajn zostanie stracony w sobotę około 6 rano

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 grudnia 2006


Saddam Husajn zostanie stracony w sobotę około godziny 6 rano czasu lokalnego (tj. godz. 4 czasu warszawskiego)- powiedział wysoki przedstawiciel irackiej administracji. Wysoki Trybunał Iracki skazał 5 listopada byłego dyktatora Iraku na śmierć przez powieszenie. Kara śmierci powinna być wykonana przed końcem stycznia 2007.

Jeśli do egzekucji nie dojdzie do soboty wówczas zostanie ona przesunięta na czwartek 4 stycznia. Taka sytuacja związana jest z obchodzonym od soboty muzułmańskiego Święta Ofiary (Id al-Adha). Jednak i "To nie jest pewne" - powiedział anonimowy przedstawiciel irackich władz. Sędzia Munir Haddad oświadczył dzisiaj, że "jest gotów wziąć udział (w egzekucji) i nie ma powodu, by to opóźniać. Wszystkie kroki zostały podjęte". Według AP premier Maliki podpisał już wyrok śmierci Saddama.

Saddam został przekazany już władzom irackim co jest niemal jednoznaczne z ostatecznym wykonaniem wyroku. Przedstawiciel rządu Finlandii, która przewodniczy obradom EU zaapelowało zaniechanie wykonania wyroku, nawet w tej sytuacji, gdzie winnemu jest udowodniona wina w stu procentach. Husajn został oskarżony o dokonanie masakry 148 szyitów, zgładzonych w odwecie za nieudany zamach na jego życie w 1982 roku w miejscowości Dudżail. Wyrok jest prawomocny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]