2006-12-17: Proces byłego dyrektora kadrowego Volkswagena rozpocznie się w styczniu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 17 grudnia 2006

Sąd Krajowy w Brunszwiku zaakceptował 11 grudnia akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi kadrowemu Volkswagena, Peterowi Hartzowi, i wyznaczył termin pierwszej rozprawy na 17 stycznia.

Na Hartzu ciąży oskarżenie o defraudację w 44 przypadkach, a także o udzielanie bezprawnych korzyści przewodniczącemu rady zakładowej koncernu.

Volkert po zeznaniach na wolności[edytuj]

Aresztowany przed blisko miesiącem w związku z aferą w Volkswagenie były szef rady zakładowej koncernu Klaus Volkert został wypuszczony na wolność. Sąd uzasadnił ten krok tym, że nie występuje już obawa mataczenia z jego strony, jako że złożył on obszerne zeznania w sprawie i przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

Według sądu, Volkerta obciąża bezpośredni zarzut 33-krotnego podżegania do defraudacji.

Volkert został tymczasowo aresztowany blisko miesiąc temu, jako jedyny spośród 13 podejrzanych w związku z aferą Volkswagena. Według prokuratury podstawą aresztowania były informacje uzyskane od byłego menedżera ds. kadr Klausa-Joachima Gebauera, zgodnie z którymi Volkert i jego adwokat (równocześnie były minister spraw wewnętrznych NRD) Peter-Michael Diestel, starali się podczas spotkania, które odbyło się 1 listopada, wymóc na nim złagodzenie dotychczasowych zeznań dotyczących roli Volkerta w aferze Volkswagena.

Obecnie przygotowywany jest akt oskarżenia przeciwko Volkertowi, a jego proces być może rozpocznie się jeszcze w styczniu.

Deputowany Uhl oskarżony[edytuj]

Tymczasem Prokuratura w Brunszwiku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko posłowi Bundestagu z ramienia SPD i członkowi rady zakładowej Volkswagena w latach 1990-2006, Hansowi-Jürgenowi Uhlowi, po tym jak Bundestag uchylił 15 grudnia jego immunitet poselski.

Zarzuca mu się 10-krotne pomocnictwo w defraudacji – Uhl, jako dyrektor zarządzający rady zakładowej, miał korzystać z usług prostytutek, które następnie były rozliczane jako oficjalne wydatki reprezentacji pracowniczej Volkswagena. Ponadto poseł jest oskarżony o pięciokrotne poświadczenie nieprawdy, jako że nieprawdziwymi oświadczeniami pod przysięgą miał odpierać zarzuty o swój udział w aferze.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]