Przejdź do zawartości

2006-12-12: Irańska konferencja w sprawie Holokaustu budzi sprzeciw w Europie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 grudnia 2006

Znani politycy i historycy z Europy wyrazili sprzeciw wobec zorganizowanej w Teheranie konferencji, na którą zaproszono głównie ludzi zaprzeczających faktowi popełniania masowych mordów przez nazistów w czasie II wojny światowej, lub zaniżają ilość ofiar. Uczestnicy wtorkowej konferencji podziękowali za gościnę prezydentowi Iranu Mahmudowi Ahmadineżadowi, zwracając uwagę, że zapewnia im jedyną w swoim rodzaju okazję na przedstawienie swoich powszechnie niepopularnych opinii.

Obserwatorzy poinformowali, że w spotkaniu uczestniczyli m.in. samozwańczy austriacki rabin Mosze Arye Friedman, który w swoim kraju słynie z poglądu, że faktyczna ilość ofiar Holokaustu oscyluje w okolicy jednego miliona, i David Duke, lider Ku Klux Klanu w Luizjanie i jego były radny.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła na spotkaniu z premierem Izraela Ehudem Olmertem, że jej kraj absolutnie odrzuca propagowane przez uczestników spotkania idee i że będą one aktywnie zwalczane. Wtórował jej Olmert, który skrytykował jego ideę i nazwał je „zagrożeniem dla zachodniego świata”.

Premier Wielkiej Brytanii wyraził głębokie zaszokowanie ideą konferencji. Stwierdził również, że fakt jej organizacji jest niezbitym dowodem na „skrajnie ekstremistyczny charakter reżimu w Teheranie”.

Głosy sprzeciwu pojawiły się również we Francji, gdzie przed parlamentem mowę wygłosił minister spraw zagranicznych Philippe Douste-Blazy, który skrytykował powrót rewizjonizmu i określił go jako „nie do przyjęcia”.

Soeren Espersen z Duńskiej Partii Ludowej bronił natomiast organizatorów, stwierdzając, że prawo do wygłaszania swoich opinii przysługuje każdemu, niezależnie od tego, co głoszą. Dania stała się niedawno obiektem ataku islamskich ekstremistów po publikacji przez jedną z gazet karykatury proroka Mahometa.

Watykan wystosował specjalne oświadczenie, w którym nazwał wydarzenie „ogromną tragedią” i wezwał do nie zapominania i traktowania Holokaustu jako ostrzeżenia dla kolejnych pokoleń.

W grudniu 2005 Ahmadineżad określił Holokaust jako „mit”. W czasie tegorocznego konfliktu w Libanie porównywał działania Izraela do hitlerowskich ataków na inne państwa. Wielokrotnie wzywał również do zniszczenia Izraela oraz przeniesienia państwa do Europy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]