Przejdź do zawartości

2006-12-10: Stany Zjednoczone: Wystartował prom kosmiczny Discovery

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 10 grudnia 2006
Start promu do misji STS-116

Po całym dniu niepewności prom Discovery wystartował w sobotę o 20.47 czasu miejscowego z Przylądka Canaveral na Florydzie. Do ostatniej chwili nie było pewne, czy start nowej misji NASA nie zostanie przesunięty. Prognoza pogody z soboty rano dawała promowi 30 procentową szansę na start. Trzydziesty trzeci lot Discovery był już raz odwołany w czwartek, kiedy w ostatniej chwili meteorologowie stwierdzili, że zachmurzenie jest zbyt duże.

Każdy odwołany start promu kosztuje NASA około 500.000 dolarów. Agencji zależało na sobotnim terminie, gdyż nie chciała, by dwunastodniowa misja przeciągnęła się na nowy rok. Oprogramowanie na pokładzie promu nie jest dostosowane do zamiany daty s swoich komputerach. Choć NASA przygotowała specjalną poprawkę w oprogramowaniu, inżynierowie doszli do wniosku, że nie można sprawdzać jej działania w trakcie trwania misji.

Discovery w misji STS-116 leci na spotkanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, gdzie załoga dokona prac konserwatorskich. Na pokładzie promu znajdują się dwie tony urządzeń laboratoryjnych. Discovery wiezie również nowego członka załogi, który zamieni jednego z astronautów na stacji. Członkowie załogi promu wyjdą w kosmos na ponad 6 godzin 3 razy.

Wieczorny start promu kosmicznego to pierwsza tego typu operacja od katastrofy siostrzanego promu Columbia w 2003 roku. Kamery monitorujące start promu, za pomocą których naukowcy kontrują integralność powłoki ochronnej, nie działają w nocy. Dopiero niedawno NASA zainstalowała radary, które badają, czy ze startującego promu nie odpadają potencjalnie niebezpieczne kawałki osłony termicznej.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]