2006-11-22: Prezydent Lech Kaczyński w kopalni "Halemba"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 22 listopada 2006
Briefing Prezydenta RP
Narada w sztabie kryzysowym

Prezydent Lech Kaczyński, który w środę przybył do Kopalni Węgla Kamiennego "Halemba" w Rudzie Śląskiej, powiedział że sytuacja pod ziemią pogarsza się. Trzeba mieć iskierkę nadziei, ale nie kryję, że sytuacja jest bardzo zła - mówił prezydent. Z ogłoszeniem żałoby narodowej Kaczyński wstrzyma się do póki nie będą znane losy wszystkich górników, który ucierpieli w podczas wybuchu.

Prezydent zaaprlował do wszystkich ugrupowań politycznych o wyciszenie swoich kampanii wyborczych, gdy zostanie ogłoszona żałoba narodowa. Koalicja Lewicy i Demokratów już wcześniej zawiesiła swoją kampanię wyborczą tym samym apelując o zawieszenie kampanii przez inne ugrupowania.

Prezydent zapowiada, że ze swojego funduszu dyspozycyjnego przeznaczy po 10-12 tysięcy na rodzinę dla rodzin, których członkowie są ofiarami katastrofy w kopalni.

Kaczyński oznajmił też, że w dwóch wypadkach będą musiały zostać przeprowadzone badania DNA w celu ustalenia tożsamości ofiar. Badania te zostaną przeprowadzone we Wrocławiu. Ustalenie tożsamości za pomocą badania DNA może potrwać cztery dni. Zidentyfikowane ciała znajdują się w zakładzie medycyny sądowej w Akademii Śląskiej - poinformował prezydent.

Prezydent zapowiedział też, że przyczyna katastrofy musi zostać zbadana. Zapewnił, że śledztwo w tej sprawie będzie prowadzone przez prokuraturę oraz dział inspekcji pracy. Zbadanie tej sprawy zostanie zgłoszone do Najwyższej Izby Kontroli.

Przypomnijmy, że aktualnie ze wzgędów bezpieczeństwa ratowników przerwano akcję ratunkową. Akcja pomimo trudnych warunków prawdopodobnie zostanie wznowiona o godzinie 18:00.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]