2006-11-21: Wybuch w kopalni "Halemba"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 listopada 2006

W kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej doszło do wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdują się 23 osoby. Według oficjalnych doniesień osiem osób zginęło. Ranem 22 listopada, na teren kopalni przybył prezydent Lech Kaczyński, który o godzinie 15:04 zaapelował o wstrzymanie programów rozrywkowych, jednakże mając nadzieję, że pozostali górnicy żyją, wstrzymał się z ogłoszeniem żałoby narodowej.

Rzecznik kompanii węglowej, Zbigniew Madej, powiedział, że górnicy są uwięzieni na głębokości około 1030 metrów.

Według ostatnich informacji, wydobyto ciała sześciu górników, 2 kolejne były w zasięgu wzroku, jednak akcja ratunkowa ze względów bezpieczeństwa musiała zostać wstrzymana na kilka godzin.

Chodnik został wcześniej opuszczony i zamknięty do wydobycia ze względów bezpieczeństwa. Górnicy znajdowali się w części objętej wybuchem, a ich zadaniem było wydobycie pozostawionych tam przez wcześniejsze grupy maszyn górniczych. W tej samej części był właśnie uwięziony przez pięć dni górnik Zbigniew Nowak.

To jedna z większych katastrof ostatnich lat. W 1990 roku w tejże kopalni doszło do uznanej za najtragiczniejszą w ostatnich dziesięcioleci tragedii w której zginęło 19 górników, a ok. 20 zostało rannych. Telewizje Publiczne (TVP) z tego względu przyciemniły swoje loga, podobnie uczyniły również najpopularniejsze portale internetowe (Interia, Onet, Wp) ze swoimi stronami głównymi oraz inni przedstawiciele mediów. Telewizja Publiczna TVP3 przerwała swój stały program i ukierunkowała go ku informacjom i debatom na temat tragedii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]