2006-11-19: Płock: zakończenie jubileuszu 650-lecia fary

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 19 listopada 2006

Płocka fara zakończyła liturgicznie w miniony weekend trwające od kwietnia obchody z okazji 650. rocznicy jej powstania.

W sobotę, 18 listopada, odbyła się uroczystość przeniesienia z cmentarza parafialnego do fary szczątek matki Józefy Hałacińskiej - założycielki zgromadzenia sióstr pasjonistek. Jej ciało spoczęło w specjalnie przygotowanym marmurowym sarkofagu, nieopodal wejścia do kościoła. Mszy z tej okazji przewodniczył biskup płocki Stanisław Wielgus. Warto dodać, że od 1996 r. trwa proces beatyfikacyjny matki Hałacińskiej, obecnie prowadzony już na szczeblu watykańskim.

Dzień później, 19 listopada wieczornej mszy przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski, który pochodzi z tej parafii. W wygłoszonej homilii wspominał, jak wiele dla niego znaczy płocka fara - miejsce przyjęcia wielu sakramentów, w tym sakramentu kapłaństwa. We mszy wziął też udział bp Roman Marcinkowski - biskup pomocniczy diecezji płockiej, dla którego ta świątynia również jest miejscem przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Po części liturgicznej odbył się owacyjnie nagrodzony przez publiczność koncert chóru Pueri Cantores Thorunienses.

Kościół farny w Płocku powstał w 1356 r. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Początkowo był imponującą budowlą gotycką, obecnie zaś jest świątynią w stylu późnobarokowym. Ze względu na jubileusz 650-lecia w ostatnim czasie odbyło się wiele prac renowacyjnych. Obchody rocznicowe rozpoczęły się na początku kwietnia, w ich program obok głównych uroczystości w dniach 22-23 kwietnia wpisały się m.in. święto ku czci patrona Płocka, czy koncert oratorium Tu es Petrus.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]