2006-11-16: Milton Friedman nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 16 listopada 2006
N icon economy and business.png

Zmarł Milton Friedman, amerykański ekonomista, laureat ekonomicznej nagrody Nobla w 1976 roku. Miał 94 lata. O śmierci noblisty poinformowała jego fundacja.

Friedman był twórcą monetaryzmu i wyznawcą całkowitej wolności gospodarczej. Szczyt popularności jego teorii przypadł na lata 80. M.in. ówczesny program gospodarczy Ronalda Reagana nosi jego piętno. Pod wpływem jego idei była też premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, kiedy przeprowadzała reformy gospodarcze.

Friedman był główną postacią tzw. szkoły chicagowskiej, która zrodziła monetaryzm. Zgodnie z nią instrumentem polityki pieniężnej nie powinna być stopa odsetek, lecz ilość pieniądza. Stały i umiarkowany wzrost ilości pieniądza ma gwarantować zatrudnienie i stabilne ceny. Monetaryzm triumfował, podczas gdy siła panującej wcześniej szkoły ożywiania koniunktury przez interwencję państwa Johna Maynarda Keynesa znacznie osłabła. Za prace z zakresu problematyki pieniądza, które stały się podstawą doktryny monetaryzmu Friedman otrzymał w 1976 roku nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Milton Friedman urodził się 31 lipca 1912 r. w Nowym Jorku jako syn żydowskich imigrantów. Studiował na Rutgers University w New Jersey i uniwersytecie w Chicago, a doktorat uzyskał na Columbia University w Nowym Jorku. W latach 1966-1977 wykładał na Uniwersytecie w Chicago.

Zmarł w szpitalu w San Francisco; przyczyną śmierci były problemy kardiologiczne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]