2006-11-13: Jerozolima: Odkryto cmentarzysko z czasów starożytnego Kanaanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 13 listopada 2006
N icon science.png

Izraelscy badacze prowadzący wykopaliska na terenie przyszłej budowy kompleksu mieszkalnego w Bayit Vagan odkryli cmentarzysko ze starożytnego Kanaanu, sprzed 4 tysięcy lat.

Odkryto 50 grobów na terenie 200 000 m², w których znajdują się groby ludzi, spopielone szkielety osób oddanych w ofierze, zwierząt oraz ozdoby i broń wykonane z brązu oraz naczynia ceramiczne. Większość rzeczy jest doskanele zachowana, co pozwoli nam poszerzyć naszą wiedzę na temat epoki kanaanejskiej, jak twierdzi Yanir Milevsky, kierujący pracami.

Najstarsze ceremonie pogrzebowe odbyły się nacmentarzysku około 1600 r.p.n.e. Wiele grobów było używanych jeszcze wiele lat później. Najstarsze dary grobowe pochodzą z XVIII i XVII w.p.n.e. Zdaniem archeologów na cmentarzysku pochowane są osoby zamieszkujące pobliską wioskę odkrytą w trakcie wykopalisk 20 lat temu.

Jesteśmy prawie pewni, że cmentarzysko należy do tej osady. Teraz mamy pełny obraz tego terenu - powiedział Yanir Milevsky.

Teren cmentarzyska stanie się w krótce placem budowy. Plany budowy zakładają wykopanie dołu o głębokości 20 metrów w skalnym podłożu, co całkowicie zniszczy zabytki. Te ruchome zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum, a plany grobów - udokumentowane.

Źródła[edytuj | edytuj kod]