2006-11-12: Wybory samorządowe 2006

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 12 listopada 2006
Wybory prezydenckie 2005r.
POL urna wyborcza.svg

Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę w godzinach od 6:00 do 20:00. W całej Polsce o stołek radnego zabiega ponad 270 tysięcy osób. Wybranych zostanie ok. 47 tys. Swoich kandydatów będziemy wybierać na 4 kartach różnych kolorów.

Na karcie białej znajdują się kandydaci do rad miejskich lub Gmin. W wyborach do rady gminy liczącej poniżej 20 000 mieszkańców można głosować maksymalnie na tylu kandydatów ilu jest wybieranych radnych. Do rad gmin powyżej 20 000 mieszkańców oraz rad miejskich można zaznaczyć tylko jednego kandydata.

Na kartach koloru żółtego wybierzemy radnych do rady powiatu. W miastach na prawach powiatu takich jak np. Poznań, Wrocław czy Jelenia Góra nie jest wybierana rada powiatu i w takich miastach wyborcy nie otrzymają żółtej karty. Do rady powiatu możemy wybrać tylko jednego kandydata.

Na karcie koloru niebieskiego wybierzemy swoich przedstawicieli do sejmiku wojewódzkiego, podobnie jak w przypadku rad miasta oraz powiatu możemy wybrać tylko jednego kandydata.

Na karcie koloru różowego będziemy wybierać wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Możemy zagłosować tylko na jednego z kandydatów. W przypadku gdy kandyduje tylko jedna osoba, obok jej nazwiska będą znajdowały się kratki oznaczone "TAK" lub "NIE", zaznaczamy w tym przypadku "TAK" jeśli popieramy tego kandydata lub "NIE" jeśli go nie popieramy.

Aby zostać dopuszczonym do głosowania należy okazać komisji wyborczej dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty, paszport lub legitymację studencką. Żeby nasz głos był ważny musimy postawić w odpowiedniej kratce znak "x". Głos będzie nieważny jeżeli zagłosujemy na większą niż dozwolona ilość kandydatów, zagłosujemy na kandydatów z różnych list, nie postawimy znaku "x" w żadnej kratce lub zagłosujemy na kandydata, który został skreślony z listy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]