Przejdź do zawartości

2006-11-04: Budapeszt: sobota dniem demonstracji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 4 listopada 2006
Demonstracja opozycji z 23 września

Dziś mija 50. rocznica zdławienia Węgierskiej Rewolucji. Z tego powodu opozycja i kilka organizacji zapowiedzieli 40 manifestacji. Razem w tych wszystkich protestach może uczestniczyć nawet 500 tys. osób. Wszyscy zaprotestują przeciwko premierowi Gyurcsanyemu.

W stolicy Węgier pojawiły się wzmocnione oddziały policji. O 17.00 prawicowy Fides Viktora Orbana organizuje marsz pokoju. Uczestnicy pochodu przejdą ulicami śródmieścia pod hotel Astoria, aby wyrazić solidarność z ofiarami niedawnej akcji policji, która 23 października zaatakowała w tym miejscu 100-tysięczną demonstrację.Centrolewicowy rząd Gyurcsanya wezwał obywateli, by składali kwiaty pod nowym pomnikiem ofiar powstania na Placu Defilad (Disz ter).

Nad ranem 4 listopada 1956 roku zgromadzone wokół Budapesztu w sile około 100 tysięcy ludzi wojska radzieckie uderzyły na stolicę Węgier. Liczba zabitych w walkach nie jest dokładnie znana, w przypadku Węgrów rozbieżności wahają się od 2,5 tys. do 20 tys., zaś w przypadku napastnika od 700 do 2,2 tys.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]