2006-11-04: Awaryjne wyłączenie reaktora jądrowego w Three Mile Island

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 4 listopada 2006
Technika
N icon technology.png

Panel sterowniczy amerykańskiej elektrowni jądrowej Three Mile Island zlokalizowanej w pobliżu Harrisburg w Pennsylwanii spowodował wyłączenie bloku energetycznego nr 1, po otrzymaniu błędnych, prawdopodobnie niespodziewanych, informacji z urządzeń monitorujących pracę reaktora jądrowego.

Reaktor wyłączył się 3 listopada o godzinie 13:35 czasu wschodnioamerykańskiego. Według przedstawicieli elektrowni pozostanie wyłączony do czwartkowego wieczoru (9 listopada).

Administracja elektrowni poinformowała, że nie ma zagrożenia wycieku radioaktywnego. Wydaje się że było to spokojne wyłączenie reaktora, bez komplikacji. Przedsiębiorstwo musi teraz ostrożnie i spokojnie odnaleźć przyczynę problemu , powiedział przedstawiciel Nuklearnej Komisji Regulacyjnej Neil Sheehan.

Jeden z pracowników elektrowni został ranny, gdy w panice uciekał z terenu reaktora, po tym jak urządzenia wygaszające reaktor rozpoczęły pracę.

Ralph DeSantis, przedstawiciel AmerGen Energy, firmy operującej elektrownią TMI, powiedział, że incydent miał miejsce w nieeksploatowanej, "nieatomowej" części elektrowni i nie spowodował skażenia środowiska.

Ostatnie wyłączenie bloku nr 1 nastąpiło w roku 1997.

Elektrownia Three Mile Island została otwarta w 1974 roku. Pierwsza awaria na terenie elektroni miała miejsce w roku 1979. 28 marca nastąpiło częściowe stopienie rdzenia w drugim reaktorze elektrowni jądrowej (TMI-2). Było to najpoważniejszy wypadek w Stanach Zjednoczonych w historii komercyjnych reaktorów jądrowych. Skażeniu nie zagrażającemu życiu uległy okoliczne tereny, jednak nie było potrzeby ewakuacji mieszkających w okolicy 25 000 osób.

Od pierwszej awarii reaktora w TMI w Stanach Zjednoczonych zamknięto 53 ze 129 działających pod koniec lat 70. elektrowni jądrowych. Do dziś nie wybudowano też żadnej nowej elektrowni atomowej.

Źródła[edytuj]