Przejdź do zawartości

2006-11-03: Google chce legalizować YouTube

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 3 listopada 2006

Korporacja Google, właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie rozpoczął rozmowy z koncernami medialnymi, chcąc uzyskać zgodę na publikowanie w należącym do Google serwisie podcastowym YouTube materiałów będących własnością tych koncernów.

Serwis YouTube jest wyceniany na ponad 1,5 mld dolarów amerykańskich. Zajmuje się on publikacją klipów wideo, nagrań audio, czy zdjęć. Każdy internauta może zapisać na serwerach YouTube plik, który następnie może być bezpłatnie oglądany na stronach YouTube. Odtworzenie zapisanego pliku następuje z poziomu strony internetowej, co uniemożliwia zapisanie pliku na dysku (jest też zgodne z prawami autorskimi wielu krajów, w tym Polski). Każdego dnia w serwisie zostaje obejrzane ponad 100 mln klipów wideo. Dotychczas Google podpisało wstępne porozumienie z Sony BMG, Warner Music i Universal Music, na mocy którego dostarczą wybrane pliki do publikacji na łamach YouTube, w zamian za udziały w przychodach witryny.

Aktualny właściciel YouTube, koncern Google chce teraz uzyskać zgodę na publikacje materiałów produkowanych przez stacje telewizyjne. Wg. serwisu BBC News w rozmowach z gigantem internetowym biorą udział największe amerykańskie grupy medialne: CBS, NBC, News Corp i Time Warner. Część materiałów które wyprodukowały media, takie jak fragmenty seriali, programów rozrywkowych czy informacyjnych znajduje się na serwerach YouTube już od dawna bez zgody producentów tych materiałów. Klipy nagrań telewizyjnych cieszą się ogromną popularnością wśród gości serwisu YouTube.

YouTube istnieje od lutego 2005r. i zajął już trzecią pozycję na liście najpopularniejszych witryn internetowych w USA. Z powodu braku kontroli publikowanych plików w serwisie (pod kątem praw autorskich) zainteresowały się nim koncerny rynku rozrywkowego Stanów Zjednoczonych, m.i. Universal Music, który groził serwisowi sądem, przez co administratorzy serwisu zaczęli kasować pliki których publikacja w internecie może naruszać prawa autorskie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]