Przejdź do zawartości

2006-10-24: Bakterie w ekstremalnych warunkach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 24 października 2006

Kopalnia złota niedaleko Johannesburga, trzy kilometry pod powierzchnią ziemi - tam znajduje się środowisko życia nowoodkrytych bakterii, których "społeczność" znaleźli naukowcy z Princetown University.

"Bakterie te są wyjątkowe" - mówi autor prezentowanej pracy, Li-Hung Lin. Jest to pierwsza znaleziona grupa bakterii, zależnych wyłącznie od geologicznej produkcji siarki i wodoru. Poza tym, odkryte bakterie, jako nieliczne, nie są zależne od energii słonecznej. Mikroorganizmy tego rodzaju mogą żyć pod powierzchnią Marsa i jednego z księżyców Jowisza - Europy.

Bakterie żyją w starej wodzie, która nie była nigdy rozcieńczana przez żadne wody gruntowe. Węglowodany w niej zawarte nie pochodzą z żywych organizmów, a wodór konieczny bakteriom do oddychania powstaje z rozkładu wody będącego skutkiem promieniotwórczego rozpadu toru, potasu i uranu. Naukowcy odkryli niewielką różnorodność gatunkową odkrytej grupy. Dominujące bakterie pozyskują energię z utleniania związków siarki, która może pochodzić z bardzo starej wody i płynów hydrotermalnych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]