2006-10-23: Przyjechał Kurpś do Warsiawy - IV Dzień Kultury Kurpiowskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 23 października 2006
Kapela Kurpiowska z Kadzidła

IV Dzień Kultury Kurpiowskiej Przyjechał Kurpś do Warsiawy odbył się 21 października 2006. Imprezę zorganizował Związek Kurpiów we współpracy z Biblioteką Rolniczą i przy udziale środków z Samorządu Województwa Mazowieckiego i Starostwa Powiatowego w Ostrołęce. Patronat objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego i Wojewoda Mazowiecki.

Stragany

Pod gmachem Biblioteki Rolniczej ranem rozłożyły się stragany i zaczęła przygrywać Kapela Kurpiowska z Kadzidła. Warszawiacy i turyści przechodzący Krakowskim Przedmieściem chętnie wstępowali pod krużganki, gdzie swoje dzieła i wyroby prezentowali twórcy, których kunszt potwierdzały nagrody i wyróżnienia zdobyte na festynach ludowych. Wystrojeni w odświętne stroje Kurpie oferowali płody swoich ziem i lasów: miód i wosk pszczeli, piwo kozicowe, chleb, żurawinę i grzyby. Można też było podziwiać i nabywać wyroby rękodzieła: wyroby z wikliny, hafty, koronki, rzeźby drewniane i misterne figurki woskowe. Słynnych kurpiowskich palm nie było, lecz można było obejrzeć kunsztownie wykonane kwiaty z bibuły i tkaniny, które wyglądały jak żywe. Swoje obrazy inspirowane Kurpiowszczyzną wystawiała Teresa Piórkowska-Ciepierska. Związek Kurpiów zaprezentował swoje wydawnictwa: dwumiesięcznik "Kurpie", trzytomowe dzieło "Puszcza Kurpiowskia w pieśni" ks. Skierkowskiego oraz reprint "Puszczy Kurpiowskiej" Adama Chętnika.

Apolonia Nowak

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się o godzinie 16:00. Z okazji przypadającego w 2006 roku jubileuszu dziesięciolecia Związku Kurpiów wręczono okolicznościowe medale. Zwieńczeniem imprezy był koncert zespołu muzyki dawnej Ars Nova i śpiewaczki ludowej Apolonii Nowak. Muzyka dworska przeplatana z kurpiowskimi piosenkami w aranżacji zespołu tworzyła dość oryginalne połączenie.

Poczęstunek na zakończenie

Na zakończenie organizatorzy zaproponowali poczęstunek prosto z kurpiowskiej kuchni: chleb ze smalcem, ciasta, miody, piwo kozicowe, a także mocniejsze trunki.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości