2006-10-22: Chińska firma już nie będzie kopiować Smarta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 października 2006

Chiński producent pojazdów elektrycznych CMEC podpisał 19 października oświadczenie, które zobowiązuje go do wycofania się z masowej produkcji pojazdu bliźniaczo podobnego do modelu Smart wytwarzanego przez spółkę-córkę koncernu DaimlerChrysler. Od przyszłego roku autko, które od oryginału odróżnia przede wszystkim rodzaj silnika (elektryczny w miejsce spalinowego), miało być sprzedawane w Europie po cenie 4200 euro. Pierwsze egzemplarze już obecnie pojawiły się w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Do podjęcia takiej decyzji CMEC skłonić mogły ostatnio zapadłe w Chinach drakońskie wyroki. Jak podała państwowa agencja Xinhua, w piątek sądy skazały 9 osób na kary więzienia sięgające 13 lat za to, że sprzedawały m.in. nielegalnie skopiowane dyski DVD. Są to jak dotąd najsurowsze kary za piractwo przemysłowe w Chinach.

W wyniku międzynarodowych nacisków władze chińskie od zeszłego roku stosują zaostrzoną politykę wobec piratów. Przykładowo według doniesień Xinhuy w zeszłym miesiącu zniszczono 13 mln nielegalnych kopii dysków CD, DVD i programów komputerowych.

Nielegalne kopiowanie zachodnich marek to w Chinach powszechny proceder. Częściowo przyczynia się do tego chińskie prawo, które zezwala zagranicznym przedsiębiorstwom na wchodzenie na tamtejszy rynek jedynie z chińskim partnerem. Według wypowiedzi niemieckiego inżyniera dla internetowego wydania tygodnika Der Spiegel "skutkuje to tym, że Chińczycy uzyskują dostęp do wszystkich planów technicznych i mogą bezlitośnie kopiować".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]